Szukaj

Wady i zalety mieszkania na ostatnim piętrze

Z góry zawsze widać wszystko lepiej, dlatego mieszkania położone na ostatniej kondygnacji budynku zawsze mają najlepszy widok z okna. Czy takie lokale posiadają jeszcze jakieś inne zalety? A co z wadami?

Mieszkanie na ostatnim piętrze - wady i zalety

Jakie zalety mają lokale położone na ostatnim piętrze budynku? Należą do nich:

Zalety mieszkania na ostatnim piętrze

Zapierający dech w piersiach widok z okien

Mieszkanie na ostatnim piętrze gwarantuje ciekawy widok z okna. Jeśli blok jest korzystnie usytuowany, to zza szyby można nawet podziwiać panoramę całego miasta. Mimo to, nawet w gorzej położonych budynkach widok z okna jest ciekawy i daje możliwość zobaczenia co aktualnie dzieje się na dużym obszarze.

Doskonale oświetlone mieszkanie

W związku z tym, iż mieszkania na ostatnim piętrze są położone wysoko, to mają one dostęp do niczym nieograniczonego światła słonecznego. Z tego względu mieszkańcy lokali na najwyższej kondygnacji mogą cieszyć się jasnym i dobrze oświetlonym mieszkaniem, niezależnie od pory roku. Dodatkowo, w niektórych mieszkaniach tego typu, szczególnie a luksusowych apartamentach oraz w penthouse montuje się duże okna, które potęgują ten efekt.

Większa prywatność

Lokal usytuowany na ostatnim piętrze budynku daje ten komfort, że posiadamy tylko sąsiadów po bokach. Nie ma żadnego mieszkania nad nami. To duży plus. Przed wszystkim, jest to bezpieczne, gdyż nikt nie może nas zalać. Ponadto, znika problem hałasu dochodzącego z lokalu piętro wyżej. Bieganie, głośne chodzenie czy przesuwanie przedmiotów po podłodze nad naszą głową nie będzie stanowić problemu. Dodatkowo, na najwyższym piętrze jest również dużo mniejszy ruch na klatce schodowej niż w innych częściach budynku. Zminimalizowane są również odgłosy dochodzące z ulicy czy podwórka.

Możliwość wykonania ciekawych aranżacji

Niektóre lokale położone na najwyższych kondygnacjach posiadają różnego rodzaju skosy na ścianach i suficie oraz nietypowe wymiary pomieszczeń. Z jednej strony może to być kłopotliwe podczas, np. kupowania mebli czy sprzętów do zabudowy, ale z drugiej daje bardzo duże pole do popisu w kwestii aranżacji takiego wnętrza.

Wspomniany już widok z okna to ogromna zaleta mieszkań usytuowanych na ostatnim piętrze, jednak dla wielu osób, nawet on nie jest w stanie zrekompensować wad, które posiadają takie lokale. Do minusów należą m.in.:

Wady mieszkania na ostatnim piętrze

Awarie wind

Windy to tylko maszyny, dlatego nawet w nowym budownictwie mogą ulegać awarii. W takiej sytuacji, mieszkańcy ostatniego piętra, aby dostać się do swojego mieszkania muszą poruszać się schodami. Jeśli budynek jest niski i ostatnią kondygnację stanowi np. 4 piętro to nie jest to aż taki duży kłopot, jednak kiedy taki przypadek ma miejsce w wysokim wieżowcu, np. z 12 piętrami to sprawa nie wygląda już tak ciekawie.

Czas potrzebny na dotarcie z parteru do mieszkania

Chociaż ten problem może wydawać się prozaiczny, to niektóre osoby, przed zamieszkaniem na ostatnim piętrze budynku, skutecznie zniechęca fakt, że pokonanie drogi z mieszkania do wyjścia z bloku zajmuje więcej czasu niż miałoby to miejsce gdyby mieszkali na parterze czy na niskim piętrze. Niektóre osoby boją się również tego, że w przypadku pożaru czy innego wypadku w budynku nie zdążyłyby z niego w porę uciec.

Problemy z ciśnieniem wody

W starym budownictwie, mieszkania położone na ostatnim piętrze mogą mieć problemy z ciśnieniem wody w kranie. Ciśnienie tam jest bowiem słabe, szczególnie w czasie letnich miesięcy. Ma to związek z długą drogą, którą musi przebyć woda, aby dotrzeć na najwyższe piętro.

Kłopoty z utrzymaniem temperatury w mieszkaniu

Problem z temperaturą w mieszkaniu to kolejna kwestia, która dotyczy raczej starszych budynków, w których izolacje dachu są przestarzałe. Zdarza się, że w lokalach na ostatnim piętrze latem jest bardzo gorąco, natomiast zimą bardzo zimno.

Hałaśliwy wiatr

Im wyżej położone jest mieszkanie tym głośniej słychać wiatr wiejący za oknem. W wietrzne dni hałas ten może być uciążliwy.

Plusy i minusy mieszkania na ostatnim piętrze - podsumowanie

Jak widać mieszkanie na ostatnim piętrze ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Z pewnością, bardzo dużą rolę odgrywa wiek i stan budynku, w którym taki lokal się znajduje. Inne warunki będą bowiem panowały w apartamencie czy penthouse znajdującym się w nowoczesnym i komfortowym wieżowcu, a inne w mieszkaniu na dwunastym piętrze w starym bloku z wielkiej płyty. W przypadku tych pierwszych z pewnością odchodzą problemy związane z częstą awarią wind, problemami z utrzymaniem stałej temperatury we wnętrzu mieszkania czy ze słabym ciśnieniem wody. W starszym budownictwie może natomiast być z tym różnie. Nie w każdym starym bloku takie problemy występują, ale ryzyko ich wystąpienia jest bez wątpienia dużo większe niż w przypadku nowych inwestycji.

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety mieszkania na ostatnim piętrze – dla kogo taki lokal będzie dobry? Przede wszystkim dla osób, które cenią sobie miły dla oka widok zza okna. To idealne rozwiązanie dla miłośników otwartych przestrzeni i patrzenia na świat z perspektywy lotu ptaka. Nie jest to natomiast dobre wyjście dla ludzi z lękiem wysokości. Oprócz tego, jeśli mieszkanie na ostatnim piętrze znajduje się w starym budynku należy brać pod uwagę, że mogą występować awarie wind i aby dostać się do mieszkania trzeba będzie przebyć całą drogę schodami na własnych nogach. Z tego powodu, lokale na bardzo wysokich kondygnacjach, np. na 10 piętrze, niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem dla osób z problemami zdrowotnymi oraz seniorów.

Bibliografia / Netografia

  • mojafirma.infor.pl, Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety, Data publikacji: 2011.11.30, Data odczytu: 2023.03.01
mieszkanie na ostatnim piętrze wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *