Szukaj

Wady i zalety mieszkania na parterze

Zdania na temat mieszkań ulokowanych na parterze są podzielone. Niektórzy twierdzą, że takie lokale są niebezpieczne i mało atrakcyjne, a inni, że to bardzo ciekawe rozwiązanie, które w dodatku często można kupić w korzystnej cenie. Zobaczmy, która strona sporu ma więcej racji.

Mieszkanie na parterze - wady i zalety

Lokal na parterze to nie tylko wady, ale również zalety:

Zalety mieszkania na parterze

Ogródek

Wiele mieszkań usytuowanych na parterze, szczególnie tych w nowym budownictwie, posiada ogrodzony ogródek. Co prawda, zazwyczaj jest on niewielkich rozmiarów, ale mimo to może stanowić namiastkę zielenionych terenów i ogrodu w centrum miasta. Taka własna zielona przestrzeń, stwarza możliwość hodowania kwiatów i ozdobnych roślin. W przypadku nieco większych ogródków można nawet umieścić huśtawkę lub piaskownice dla swoich dzieci. Ogródek przy mieszkaniu na parterze będzie przydatny również dla właścicieli czworonogów, którzy mogą wypuścić tam swojego psa, aby pobawił się w bezpiecznym miejscu i poprzebywał na świeżym powietrzu.

Brak konieczności korzystania z windy

Bardzo dużą zaletą mieszkania na parterze jest to, że wyjścia i wejścia z mieszkania odbywają się bardzo szybko. To duże ułatwienie, szczególnie rano, gdy każdy spieszy się do pracy. Mieszkając na parterze nie trzeba czekać na windę, ani pokonywać wielu schodów, aby opuścić blok. To również atut podczas remontów czy przemeblowania, gdy trzeba wynosić i wnosić duże, ciężkie meble oraz sprzęty.

Korzystniejsza cena

Decydując się na zakup mieszkania na parterze można oszczędzić pieniądze. Tego typu lokale mają zazwyczaj niższą o około 2-3 procent cenę niż podobne mieszkania na wyższych kondygnacjach.

Występowanie niektórych wad dotyczących mieszkań na parterze zależy m.in. od lokalizacji czy wieku budynku, w którym lokal się znajduje. Najczęściej jednak słyszy się o takich minusach, jak:

Wady mieszkania na parterze

Widoczne z zewnątrz wnętrze mieszkania

W przypadku większości lokali położnych na parterze, ich wnętrza są doskonale widoczne z chodnika. Szczególnie po zmroku, kiedy w pomieszczeniach są zapalone światła, dokładnie widać jak urządzone jest mieszkanie i co robią jego lokatorzy. Z tego powodu, chcąc zachować prywatność, konieczne jest stosowanie zasłon lub rolet. Może to być problematyczne latem, kiedy okna są otwarte i musimy wybierać pomiędzy intymnością, ale blokowaniem dostępu powietrza do mieszkania, a przewiewem, ale brakiem prywatności. Niektóre osoby, przebywając na parterze mają również wrażenie bycia obserwowanym, nawet przy zasłoniętych oknach.

Większe ryzyko włamania

Panuje powszechne przekonanie, iż mieszkania znajdujące się na parterze są bardziej narażone na włamania niż lokale umieszczone na wyższych piętrach. Jest w tym trochę prawdy, gdyż złodziejowi, ze względu na wysokość, o wiele łatwiej będzie dostać się z zewnątrz budynku do niżej niż do wyżej położonego mieszkania. Wiele zależy od architektury bloku, ale zazwyczaj do okien czy balkonu lokalu na parterze włamywacz bez trudu dosięgnie z ziemi, a gdy już tam wejdzie, będzie mógł łatwo wynosić skradzione rzeczy.

Hałas

Mieszkanie położone na parterze znajduje się blisko chodników, ulic, placów zabaw czy części wspólnych bloku. Powoduje to, że jego mieszkańcy muszą liczyć się z tym, że będą słyszeli hałasy związane z codziennym funkcjonowaniem osiedla. Efekt ten potęguje się szczególnie latem, kiedy okna i balkon są niemal cały czas otwarte. Szczekanie psów, odgłosy zabaw dzieci czy rozmowy przechodniów to coś, do czego nie wszyscy są w stanie się przyzwyczaić. Oprócz hałasów z zewnątrz budynku, należy pamiętać, że również odgłosy z wewnątrz mogą być bardziej uciążliwe niż dla mieszkańców wyższych pięter. Mieszkania na parterze są położne bliżej drzwi wejściowych do budynku oraz windy, dlatego każdego dnia mija je mnóstwo osób mieszkających w tym samym bloku co my.

Ogrzewanie

Dawniej, mieszkania umieszczone nad piwnicą potrzebowały do ogrzewania większej dawki energii. Często występował też w nich problem z nadmierną wilgocią. Wpływ na to miała słaba izolacja podłogi oraz fakt, że lokal znajdujący się bliżej ziemi, może być przez większość dnia ocieniony. Na szczęście, kwestia temperatury i wilgoci w nowych budynkach została po części rozwiązana, dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiałów i technologii izolacyjnych.

Ciemne wnętrze

Przed blokami czy kamienicami często rosną drzewa i krzewy. Niektóre z nich mogą zasłaniać okna mieszkania zlokalizowanego na parterze. Sprawia to, że mieszkanie jest co prawda bardziej odgrodzone przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, ale i ciemniejsze, gdyż rośliny te blokują dostęp światła słonecznego do wnętrza lokalu. Problem ten potęguje się zwłaszcza w pochmurne dni.

Plusy i minusy mieszkania na parterze - podsumowanie

Mieszkania na parterze z reguły owiane są złą sławą. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę, że część z wad, np. problemy z ogrzewaniem czy wilgocią wynikają nie tylko z lokalizacji mieszkania w bloku, ale także z technologii i metod budowy budynku. Niektóre z minusów mieszkań na parterze występują bowiem tylko w starym budownictwie. Trzeba pamiętać, że nowoczesne metody budowania i dobre jakościowo materiały sprawiły, że wady mieszkania na parterze nie są już tak dokuczliwe, jak kiedyś. Przykładowo, dzięki dobrej izolacji nie występuje problem z wilgocią, a dzięki nowoczesnej stolarce okiennej i drzwiowej, hałasy z zewnątrz i z klatki schodowej są skuteczniej wytłumione. W związku z tym, trendy na rynku nieruchomości powoli zaczynają się zmieniać, a mieszkania usytuowane na parterze są postrzegane jako bardziej atrakcyjne niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Oczywiście są problemy, których nie rozwiąże nowoczesne budownictwo, np. to, że z chodnika widać wnętrze mieszkania czy to, że przed oknem rośnie drzewo, które blokuje dopływ światła do lokalu.

Mimo licznych wad, niektórzy cenią sobie życie na parterze. Są to szczególnie osoby starsze, schorowane lub poruszające się na wózku inwalidzkim, dla których brak konieczności pokonywania jakichkolwiek stopni w celu dostania się lub wydostania się z mieszkania jest bardzo dużym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu.

Bibliografia / Netografia

Wady i zalety mieszkania na parterze

Wydawca: WadyZalety.pl
Data publikacji:

krn.pl

krn.pl, , Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z ogródkiem? Czy warto?, , Data publikacji: , Data odczytu: 2023-03-04

rynekpierwotny.pl

rynekpierwotny.pl, , Czy warto kupić mieszkanie na parterze?, Data publikacji: , Data odczytu: 2023-03-04

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *