Szukaj

Wady i zalety mieszkania samemu

Ogromna swoboda i całkowita prywatność to duże zalety związane z mieszkaniem samemu. Mimo to, brak współlokatora wiąże się również z kilkoma wadami. Zobaczmy, które z nich są najważniejsze.

Mieszkanie samemu - zalety i wady

Istnieją osoby, które uwielbiają luz i swobodę związaną z mieszkaniem samemu. Do zalet takiego rozwiązania zaliczają przede wszystkim:

Zalety mieszkania samemu

Cisza i spokój

Mieszkając samemu możemy mieć pewność, że nasze lokum jest naszym azylem i miejscem gdzie możemy wypocząć w ciszy i spokoju. Nikt nie hałasuje, nie słucha głośno muzyki ani nas nie zagaduje, dzięki czemu możemy się w pełni zrelaksować i wyciszyć po ciężkim dniu.

Prywatność i swoboda

Bycie jedynym lokatorem w mieszkaniu wiąże się z ogromną swobodą. Możemy wyglądać, słuchać, oglądać i robić co nam się żywnie podoba i nikt nie będzie nas oceniał. W weekendy możemy przechodzić cały dzień w piżamie, a wieczorami siedzieć z maseczką na twarzy i nie obawiać się, że ktoś nagle wejdzie do mieszkania i nas zobaczy.

Możliwość skupienia się na sobie

Dużą zaletą mieszkania samemu jest również to, że nikt nas nie rozprasza. Możemy np. w spokoju uczyć się języka i nikt nie odciąga nas od książek proponując oglądanie filmu. Ponadto, można spędzać wolny czas dokładnie tak jak się chce i nie trzeba przy tym brać pod uwagi potrzeb innych lokatorów.

Brak konieczności chodzenia na kompromisy

Mieszkając samemu można robić co się chce – nie zmywać naczyń przez 3 dni lub wręcz odwrotnie – sprzątać codziennie. Powiesić fioletowe zasłony w oknach i nie obawiać się, że ktoś będzie narzekał, że psują wystrój wnętrza. Można wszystko robić po swojemu i nikt nie będzie miał do nas o to pretensji.

Osoby lubiące towarzystwo innych za nic świecie nie zamieszkałyby samemu ze względu na takie rzeczy jak:

Wady mieszkania samemu

Wysokie koszty

Mieszkanie samemu jest o wiele droższe niż mieszkanie z kimś. Przede wszystkim, należy samodzielnie opłacać czynsz oraz rachunki za wodę czy prąd. Różnica jest ogromna w końcu zamieszkanie już z jedną, inna osobą zmniejsza opłaty aż o połowę. Oprócz tego, dochodzą jeszcze inne koszty, np. samemu trzeba kupować środki do sprzątania czy opłacać miejsce parkingowe. Również gotowanie dla jednej osoby jest mniej ekonomiczne niż dla dwóch.

Samotność

Niektóre osoby mieszkając same czują się samotne. Brak towarzystwa doskwiera im szczególnie wtedy, jeśli nie posiadają żadnych pasji czy zainteresowań i cały wolny czas po pracy spędzają zamknięci w czterech ścianach. Jednak również osoby, które mają bogate i ciekawe życie mogą czuć się przygnębione, gdy wracają wieczorem do pustego domu, gdzie nikt na nich nie czeka i nie ma się do kogo odezwać. Oczywiście można rozmawiać z bliskimi na komunikatorach czy poprzez wideoczaty, ale to zupełnie co innego niż bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem na żywo.

Konieczność wykonywania wszystkich obowiązków domowych

Kiedy z kimś mieszkamy, obowiązki domowe zazwyczaj są podzielone pomiędzy wszystkich domowników. Jeden z nich jest odpowiedzialny np. za robienie zakupów, a inny za wynoszenie śmieci. Dzięki temu, codzienne nieprzyjemne, ale konieczne do wykonywania czynności nie są tak uciążliwe. W przypadku, gdy ktoś mieszka sam, to wszystkie prace spadają na jedną osobę. Kolejny problem pojawia się, gdy mieszkamy sami, a chcemy mieć zwierzaka. O ile w przypadku kota, który załatwia się do kuwety czy gryzoni żyjących w klatkach, kłopot nie jest aż tak duży, o tyle w przypadku stworzenia, które wymaga dużej opieki, np. psa, którego przecież trzeba wyprowadzać, mieszkanie samemu przysparza trudności. W takiej sytuacji, po pracy, trzeba od razu szybko wracać do mieszkania, aby zabrać pupila na spacer. Nie można po drodze skoczyć na zakupy czy iść od razu na trening, bo zwierzak musi się załatwić.

Mniejsze bezpieczeństwo

Mieszkając samemu, w teorii, jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju napady. Z tego względu, warto pilnować, aby przy każdym wyjściu z mieszkania oraz na noc dokładnie zamykać drzwi i okna.

Inne drobne niedogodności

Mieszkanie samemu obfituje również w inne, drobne codzienne niedogodności. Przykładowo – dla jednej osoby nie opłaca się włączać zmywarki, a żeby zapełnić bęben pralki brudnymi ubraniami w jednym kolorze trzeba umiejętnie planować swoje outfity. Samotność może być doskwierająca również w gorszych chwilach – podczas przeziębienia nikt zrobi nam herbaty ani nie poda leków, a w sytuacji gdy nie mamy już jedzenia, a nie chce nam się iść do sklepu, nikt nie podzieli się z nami swoim pożywieniem.

Plusy i minusy mieszkania samemu - podsumowanie

Nie da się ukryć, że mieszkanie samemu jest bardzo komfortowe. Takie rozwiązanie daje ogromną wolność, swobodę i możliwość robienia czego się tylko chce. Oczywiście wiąże się z tym również pewne niebezpieczeństwo, np. ryzyko, że coś nam się stanie i nikt nie będzie o tym wiedział. Wypadek można mieć w każdym wieku, jednak szczególnie na to narażone są osoby starsze i schorowane. Z tego względu to właśnie one nie powinny mieszkać samemu. Rozwiązanie to nie jest również polecane dla ludzi towarzyskich, którzy źle znoszą samotność. Istotną kwestią jest również to, czy kogoś stać na samodzielne mieszkanie. Niestety, duża część osób, zwłaszcza dopiero wchodzących na rynek pracy, nie może sobie pozwolić na samodzielne życie, lub jeśli może – to na czynsz będzie wydawać większość swojej wypłaty. W ten sposób nie ma możliwość, aby oszczędzać, dlatego czasem lepszym rozwiązaniem jest przemęczyć się pewien okres czasu i pomieszkać ze współlokatorem, ale jednocześnie móc odkładać pieniądze. Jak widać, wszystko zależy od charakteru oraz sytuacji materialnej danego człowieka – jeden mieszkając samemu będzie przygnębiony i samotny, a drugi będzie się cieszył, że nikt nie zawraca mu głowy.

Bibliografia / Netografia

  • duzarodzina.pl, Mieszkanie samemu czy z kimś? Co się bardziej opłaca?, https://duzarodzina.pl/mieszkanie-samemu-czy-z-kims/, Data publikacji: 2020.04.11, Data odczytu: 2023.06.26
  • gymrage.pl, Podstawowe wyposażenie siłowni domowej, https://gymrage.pl/artykuly/podstawowe-wyposazenie-silowni-domowej/, Data publikacji: 2023.08.02, Data odczytu: 2023.08.19
plusy i minusy mieszkania samemu

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *