Szukaj

Wady i zalety wykończenia mieszkania pod klucz

Kupić mieszkanie i móc od razu się do niego wprowadzić - to niesamowita wygoda. Czy aby na pewno? Zobaczmy, jakie blaski i cienie posiadają lokale wykończone pod klucz.

Wykończenie mieszkania pod klucz - zalety i wady

Mieszkania wykończone pod klucz mają następujące zalety:

Zalety wykończenia mieszkania pod klucz

Oszczędność czasu, sił i nerwów

Wybierając mieszkanie wykończone pod klucz, oszczędzamy sobie mnóstwo trosk i stresu oraz zmniejszamy ilość obowiązków. Do lokalu przychodzimy „na gotowe” i możemy się do niego od razu wprowadzać. To ważne, szczególnie dla osób, które nie mają czasu ani chęci na organizację i koordynację wszystkich prac związanych z wykończeniem mieszkania.

Kompleksowe urządzenie wnętrza

Odbierając mieszkanie wykończone pod klucz, wszystko w nim mamy. Jest to nie tylko wygodne, ale i po przeliczeniu może okazać się opłacalne pod względem finansowym. Jako odbiorca hurtowy deweloper może bowiem wynegocjować niższe stawki u dostawców materiałów budowlanych. W efekcie, okazuje się, że cena którą płacimy za wyposażenie u dewelopera jest niższa niż cena, którą musielibyśmy zapłacić gdybyśmy kupowali materiały wykończeniowe na własną rękę.

Spójny wizualnie wystrój

Mieszkania wykończone pod klucz są urządzone w sposób „bezpieczny” i uniwersalny. Są miłe dla oka, a wszystkie użyte materiały i rozwiązania pasują do siebie i tworzą spójną całość. To duży plus dla wszystkich osób, które nie czują się pewnie w aranżacji wnętrz i nie mają smykałki do takich prac.

Pewność co do budżetu i terminu realizacji

Jedną z ważniejszych zalet wykończenia pod klucz jest pewność stałej ceny, dzięki temu wiemy, że nie zostanie przekroczony budżet. Ponadto, znamy niemal dokładny termin zakończenia prac wykończeniowych.

Niestety, ze standardem pod klucz wiążą się następujące wady:

Wady wykończenia mieszkania pod klucz

Koszty

Jedną z największych wad zakupu mieszkania wykończonego pod klucz jest koszt. Przyjmuje się, że wykończenie domu czy mieszkania pod klucz jest średnio droższe o 600-900 zł na jednym metrze kwadratowym niż w przypadku zakupu lokalu w stanie deweloperskim.

Ograniczony wybór co do opcji wykończeniowych

Zdecydowanie się na zakup lokalu wykończonego pod klucz, wiąże się z niewielką ilością opcji wykończeniowych do wyboru. Dotyczy to zarówno materiałów jak i zastosowanych rozwiązań. Wśród propozycji wykończeń pod klucz znajdują się aranżację wnętrz uniwersalne, takie które mogą się spodobać jak największej liczbie osób. Dla niektórych ludzi, szczególnie lubiących indywidualny styl, brak pełnego wpływu na ostateczny wygląd mieszkania może być denerwujący. Faktem jest, że deweloper przedstawia pewne warianty do wyboru, ale w ramach każdego z nich wybór jest bardzo niewielki.

Plusy i minusy wykończenia mieszkania pod klucz - podsumowanie

W Polsce można natknąć się na oferty sprzedaży mieszkań w jednym z trzech stanów: surowym, deweloperskim i pod klucz. Stan surowy to stan, w którym nie są zamontowane instalacje wodociągowe, nie ma prądu, nie jest położony tynk ani płytki czy panele. Stan deweloperski to stan, w którym są poprowadzone instalacje i wykonano tynkowanie, ale mieszkanie wymaga remontu. Stan pod klucz oznacza zaś, że mieszkania są w pełni wykończone i gotowe do użytku.

W ostatnich kilku latach najczęściej wybieranym stanem wykończenia lokalu był stan deweloperski. Powodem tego było m.in. to, że Polacy nie dysponowali aż tak dużą sumą gotówki, aby zlecać deweloperowi wykończenie mieszkania, dlatego woleli zdecydować się na powolniejsze, ale tańsze samodzielny remont lokalu. Mimo to, polski rynek nieruchomości rozwija się oraz coraz bardziej upodabnia się rynków Europy Zachodniej, a i sami kupujący są coraz bardziej zainteresowani mieszkaniami pod klucz. Nie można się zatem dziwić, że u deweloperów coraz częściej pojawiają się oferty sprzedaży lokali gotowych do zamieszkania. Czy jednak dla wszystkich takie rozwiązanie jest dobre?

W rzeczywistości, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest korzystniejsze. Jak widać powyżej, każda z opcji ma swoje wady i zalety. Z pewnością przed dokonaniem ostatecznego wyboru, należy ustalić swoje priorytety i przeanalizować wszystkie możliwe warianty, a potem wybrać inwestycję, która najlepiej będzie dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań. Wykończenie domu pod klucz, nie sprawdzi się w przypadku osób, które lubią mieć kontrolę nad pracami wykończeniowymi i nie potrzebują mieć gotowego do wprowadzenia się lokalu „na już”. Jeśli ktoś ma czas i umiejętności, aby samemu wykonać wszelki prace związane z wykończeniem nieruchomości, to jak najbardziej może zrezygnować z wykończenia pod klucz. Oprócz tego, zakup wykończonego mieszkania nie jest odpowiednią opcją dla indywidualistów, którzy cenią sobie oryginalny styl i chcieliby urządzić mieszkanie według własnych zasad.

Należy także pamiętać, że ze względu na koszty, mieszkanie wykończone pod klucz, nie jest dobrym wyborem dla osób, które mają ograniczenia finansowe. Dla kogo mieszkanie wykończone pod klucz będzie zaś doskonałym wyborem? Z pewnością dla tych, którzy dysponują odpowiednią ilością gotówki i cenią sobie wygodę. To również świetna opcja dla osób, które chcą zamieszkać w mieszkaniu od razu po jego zakupie i nie chcą stresować się remontem. Takie gotowe rozwiązanie to także dobre rozwiązanie, dla ludzi, którzy nie potrafią lub nie mają ochoty i czasu na samodzielne wykończenie nieruchomości.

Bibliografia / Netografia

  • expodom.pl, Zakup mieszkania z wykończeniem pod klucz: wady i zalety takiego rozwiązania, https://expodom.pl/zakup-mieszkania-z-wykonczeniem-pod-klucz-wady-i-zalety-takiego-rozwiazania/, Data publikacji: 2021.09.02, Data odczytu: 2023.06.30
  • tur-nieruchomosci.pl, Wykończenie pod klucz – czy warto?, https://tur-nieruchomosci.pl/blog/wykonczenie-pod-klucz-czy-warto/, Data publikacji: 2021.10.13, Data odczytu: 2023.06.30
  • regiodom.pl, Wykończenie pod klucz- czy warto się na nie zdecydować? Jak wygląda taka usługa?, https://regiodom.pl/wykonczenie-pod-klucz-czy-warto-sie-na-nie-zdecydowac-jak-wyglada-taka-usluga/ar/c9-15517031, Data publikacji: 2021.04.02, Data odczytu: 2023.06.30
plusy i minusy wykończenia mieszkania pod klucz

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *