Szukaj

Wady i zalety mieszkania w akademiku

Rozpoczęcie studiów najczęściej wiąże się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania. Chociaż z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie stancji, to akademiki nadal mają liczne grono fanów. Zobaczmy, jakie są wady, a jakie zalety wspólnego mieszkania z innymi studentami.

Mieszkanie w akademiku - wady i zalety

Mieszkanie w akademiku posiada wiele niepodważalnych zalet. To właśnie one sprawiają, że od wielu lat jest to popularne wśród studentów rozwiązanie:

Zalety mieszkania w akademiku

Niskie koszty wynajmu

Akademiki są bardzo tanie. Szczególnie w porównaniu z wynajmem pokoju w prywatnym mieszkaniu czy wynajmem stancji, zamieszkanie w pokoju w akademiku wiąże się z dużą oszczędnością.

Lepszy dostęp do notatek i materiałów z zajęć

Nigdzie nie można dostać i kupić takiej ilości notatek, testów i wszelkich innych materiałów przydatnych na studiach, co w akademiku. Dzięki poczcie pantoflowej można tam nabyć niemal wszystko, czego akurat potrzebujemy, aby zaliczyć jakiś przedmiot.

Brak poczucia samotności

Co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą. Przedstawiona jako wada, ciągła obecność innych ludzi, dla niektórych osób może być powodem do zadowolenia. Ekstrawertycy i osoby towarzyskie uwielbiają przebywać w otoczeniu innych osób, a kiedy są sami to czują się samotni i znudzeni. W akademiku takie osoby z pewnością odnajdą się doskonale.

Możliwość nawiązania nowych przyjaźni

Mieszkając w akademiku spotykamy się z ogromną ilością ludzi. Z częścią z nich z pewnością uda nam się zakumulować. Niektóre z takich przyjaźni mogą zostać z nami jeszcze po zakończeniu studiów, a nawet do końca życia.

Imprezy

Życie w akademiku rządzi się swoimi prawami. To właśnie tutaj, często nieoficjalnie, odbywają się najlepsze i najbardziej zwariowane imprezy studenckie. Studenci to młodzi ludzie, którzy często mają nieco szalone pomysły, ale to dzięki temu imprezy z akademika pamięta się i wspomina z uśmiechem przez całe życie.

Bliskość uczelni

Akademiki zazwyczaj znajdują się na terenie kampusów lub blisko uczelni. Sprawia to, że aby dostać się na zajęcia nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Kolejną zaletą bliskiej odległości akademika od uczelni jest fakt, iż na studiach pomiędzy zajęciami często są okienka. Mieszkając w akademiku można w tym czasie wrócić do swojego pokoju i odpocząć czy zjeść obiad.

Mieszkanie w akademiku posiada kilka wad, które skutecznie potrafią zniechęcić niektórych studentów do zamieszkania w takim miejscu. Oto one:

Wady mieszkania w akademiku

Brak prywatności

W akademiku istnieje konieczność dzielenia pokoju z obcymi ludźmi. Do pokoju, w zależności od miejsca przydzielane są po 3-4 osoby. Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi. Może się zdarzyć, że nasi współlokatorzy będą mieli inne podejście do sprzątania czy inne pory snu niż my. Może to być nieco problematyczne i wymagać dużej ilości tolerancji. Trzeba się również przyzwyczaić do tego, że co chwile do pokoju może ktoś pukać lub nawet wchodzić bez zapowiedzi. Znacznie ogranicza to poczucie prywatności.

Standard pokoi

Standard pokoi w akademikach często jest niższy niż w mieszkaniach na wynajem. To samo dotyczy też kuchni i łazienek.

Kradzieże

W całej mieszaninie ludzi, która znajduje się w akademikach, można niestety trafić również na nieuczciwe osoby. Kradzieże w takich miejscach zdarzają się dość często, dlatego mieszkając tam, trzeba pilnować swoich rzeczy.

Wspólna kuchnia i łazienka

W akademiku, kuchnia zazwyczaj znajduje się na korytarzu i jest wspólna dla całego piętra. Łazienka zaś, zwykle dzielona jest na kilka pokoi i znajduje się pomiędzy nimi. Wspólna kuchni i łazienka nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem, gdyż może się zdarzyć, że trzeba chwile poczekać zanim będzie można skorzystać z danego pomieszczenia.

Hałas

W akademiku najczęściej panuje wszechobecny hałas dobiegający z korytarzy i z innych pokoi. Ludzie kręcą się, urządzają imprezy, głośno rozmawiają czy śmieją się. Hałas często słychać nawet w godzinach nocnych. Niektórym osobom może to zakłócać spokojny sen oraz stwarzać problemy podczas nauki.

Plusy i minusy mieszkania w akademiku - podsumowanie

Akademiki mają i swoje wady i zalety. Warto zaznaczyć, że obecne akademiki nie są już w tak złym stanie jak kiedyś. Większość z nich w ciągu ostatnich lat przeszło gruntowne remonty, dzięki czemu jest w nich czysto i komfortowo. Duża część otrzymała też dofinansowania, z których zostały zakupione nowoczesne sprzęty do części wspólnych.  Wiele współczesnych akademików posiada duże wspólne salony, w których można pooglądać telewizję czy spędzić czas na rozmowie z sąsiadami z innych pokoi. Wszystko to sprawia, że większość akademików jest wygodniejsza i żyje się w nich lepiej niż jeszcze kilka lat temu.

Dla kogo akademik będzie dobrym wyborem, a dla kogo niekoniecznie? Na pewno nie odnajdą się tam osoby, które bardzo cenią sobie prywatność i posiadanie własnego kąta, do którego nikt nie ma wstępu. W akademiku posiadanie takiej prywatnej strefy jest raczej niemożliwe. Co prawda można próbować dogadać się ze swoimi współlokatorami co do czasu ciszy w pokoju, ale nigdy nie zastąpi to komfortu i spokoju, jaki mamy gdy mieszkamy samemu.

Mieszkanie w akademiku nie jest też najlepszym rozwiązaniem dla osób, które są pedantyczne i przykładają ogromną uwagę do czystości. Nie oznacza to, że w akademiku panuje brud. Warto jednak pamiętać, że w takich miejscach każdy sprząta po sobie, a oczywistym jest, iż każda osoba ma inne pojęcie czystości. Poza tym, w kuchniach czy ubikacjach dzielonych na tak dużą liczbę osób ciężko jest zachować idealny porządek.

Akademik jest natomiast doskonałym wyborem dla osób, które chcą naprawdę poczuć klimat studenckiego, imprezowego życia. To również dobry pomysł na lokal dla tych, którzy łączą studia z pracą przez co rzadko przebywają w pokoju, więc nie zależy im aż tak bardzo na tym, jakie warunki tam panują.

Bibliografia / Netografia

  • obyna3.pl, Akademik, czy mieszkanie – przedstawiamy zalety i wady tych rozwiązań!, Data publikacji: 2019.03.11, Data odczytu: 2023.03.04
  • strefaedukacji.pl, Jak dostać się do akademika? Wady i zalety mieszkania w domu studenckim. Ceny akademików oraz wymagane dokumenty, Data publikacji: 2022.07.11, Data odczytu: 2023.03.04
mieszkanie w akademiku wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *