Szukaj

Wady i zalety mieszkania w szeregowcu

Domy szeregowe stanowią swego rodzaju połączenie budynków wolnostojących, bliźniaczych i wielorodzinnych. Z tego powodu posiadają określone wady i zalety każdej z tych rodzajów nieruchomości. Sprawdźmy plusy i minusy szeregowców.

Mieszkanie w szeregowcu - wady i zalety

Domy w zabudowie szeregowej mają co prawda wady, ale mogą również pochwalić się wieloma zaletami, takimi jak:

Zalety mieszkania w szeregowcu

Atrakcyjna lokalizacja

Szeregowce najczęściej zlokalizowane są na terenach miejskich lub w niedalekiej odległości od dużych miast. Takie położenie gwarantuje zarówno dostęp do dobrej infrastruktury i połączenia z miastem, jak i bliskość natury oraz spokój od zgiełku, spalin i miejskich hałasów.

Dostęp do rozbudowanej infrastruktury

Osiedla z domkami szeregowymi posiadają doskonałe drogi wewnętrzne, sklepy, place zabaw czy tereny zielone i rekreacyjne. Osiedla są zadbane i estetyczne, a otoczenie domu jest w wysokim standardzie.

Własny ogród

Decydując się na zamieszkanie w szeregowcu, otrzymujemy własny, prywatny ogród. Nie jest to duży kawałek ziemi, ale przy odpowiednim zagospodarowaniu może stać się miejscem wypoczynku i rekreacji oraz spotkań ze znajomymi. Własny ogródek to również ogromny komfort dla osób, które posiadają zwierzęta lub dzieci, gdyż mogą one swobodnie i bezpiecznie spędzać tam czas.

Większa prywatność niż w bloku

Pod wieloma względami mieszkanie w szeregowcu przypomina mieszkanie w bloku. Jest to jednak o wiele bardziej prywatna opcja. Lokatorzy szeregowców mają bowiem osobne wejście, garaż i kawałek ogródka, które są namiastką domu jednorodzinnego. Odchodzi też problem hałasów dochodzących z klatki schodowej i z mieszkania nad i pod nami.

Tańsze koszty budowy i eksploatacja całego budynku

Domy szeregowe są tańsze w budowie niż domy wolnostojące. Oprócz budowy wspólnych ścian, oszczędności wynikają również z możliwości zastosowania wysoko zmechanizowanego sprzętu, wspólnego transportu itp. Dodatkowo, dzięki wspólnemu budowaniu z innymi inwestorami, możemy podzielić się z nimi kosztami budowy. Z uwagi na większą liczbę mieszkańców tańsza jest również eksploatacja tego typu budynków, dzięki możliwości zastosowania uzbrojenia sieciowego, wspólnych, osiedlowych śmietników itp.

Ujednolicona elewacja budynku

Wszystkie domy szeregowe posiadają spójny i ujednolicony projekt elewacji, co podnosi atrakcyjność estetyczną otoczenia domu i pomaga uniknąć wizualnego chaosu.

Większe bezpieczeństwo dzięki bliskości sąsiadów

Bliskie sąsiedztwo zacieśnia więzi i pomaga w nawiązaniu kontaktów. Na osiedlu domów szeregowych nikt nie czuje się samotny. Oprócz tego, bliskość sąsiadów zwiększa bezpieczeństwo.

Mieszkanie w szeregowcu nie jest pozbawione wad. Niektórzy powiedzieliby nawet, że ma ich całkiem dużo. Oto one:

Wady mieszkania w szeregowcu

Mniejsze możliwości indywidualnej aranżacji

Mniejsze możliwości indywidualnej aranżacji dotyczą zarówno wnętrza, jak i zewnętrznej części budynku. W środku występuje ograniczona liczba możliwości w zaplanowaniu funkcji kolejnych pomieszczeń. W domach szeregowych zazwyczaj nie można w znaczny sposób zmieniać projektu, na przykład wielkości czy choćby układu wnętrza, aby dostosować dom do własnych potrzeb. Ponadto, wąski układ domu wymusza, aby część dzienna domu znajdowała się na parterze, a część „nocna” na piętrze. Jeśli chodzi zaś o zewnątrz to mieszkaniec ma niewielki wpływ na wygląd elewacji – wszystkie domy szeregowe muszą zazwyczaj wyglądać identycznie i być jednolite pod względem estetycznym. W przypadku szeregowców występują też trudności lub nawet brak możliwości rozbudowy domu.

Mniejsza przestrzeń niż w domu wolnostojącym

W stosunku do przeciętnego domu wolnostojącego, domy w zabudowie szeregowej posiadają niewielką przestrzeń użytkową. Ponadto, domy tego typu są z reguły dość wąskie, przez co mogą sprawiać wrażenie ciasnych.

Bliskość sąsiadów

Decydując się na zamieszkanie w domu szeregowym należy pamiętać, że po jednej lub obu stronach budynku będziemy mieć sąsiadów praktycznie tuż za ścianą. Co prawda, ściany działowe w tego typu zabudowie są lepiej wygłuszone niż w standardowym bloku, jednak nadal może być słychać hałasy dobiegające z drugiego domu. Oprócz tego, nigdy nie wiadomo na jakiego sąsiada się trafi – za ścianą może znajdować się zarówno spokojna rodzina szanująca zasady drugiej osoby, jak i głośny imprezowicz nieprzestrzegający ciszy nocnej.

Niewielka działka do zagospodarowania

Mieszkając w domu szeregowym co prawda mamy do dyspozycji ogród, ale jest on niewielki i wąski. Dla niektórych osób, marzących o uprawie warzyw, owoców czy kwiatów taki kawałek ziemi może być niewystarczający.

Problemy z doświetleniem pomieszczeń

Dom szeregowy jest ograniczony dwiema ścianami konstrukcyjnymi bez okien. Może to powodować, że w pomieszczeniach będą występowały problemy z doświetleniem naturalnym światłem. Problem nasila się, jeśli szereg domów jest nieodpowiednio usytuowany względem stron świata.

Konieczność korzystania ze schodów

Domy szeregowe to domy piętrowe. W związku z tym, aby się po nich poruszać konieczne jest codzienne korzystanie ze schodów. Może to być problem dla niektórych domowników, np. osób starszych i niepełnosprawnych.

Plusy i minusy mieszkania w szeregowcu - podsumowanie

Zamieszkanie w domu szeregowym będzie dobrym pomysłem dla osób, które cenią sobie wygody związane z mieszkaniem w bloku i blisko miasta, ale jednocześnie chcą poczuć trochę prywatności i namiastkę życia w domu. W szeregowcu z pewnością będzie swobodniej, niż w bloku wielorodzinnym zarówno pod względem prywatności, jak i przestrzeni. Niestety, w przeciwieństwie do domu wolnostojącego, dom szeregowy ma z góry narzucany przez inwestorów charakter – m.in. wygląd elewacji i rozkład pomieszczeń. Oprócz tego za ścianą lub ścianami po bokach budynku będą obecni sąsiedzi. To czy ktoś będzie zadowolony z mieszkania w domu szeregowym zależy w dużej mierze od jego indywidualnych wymagań i oczekiwań.

Bibliografia / Netografia

  • twojdom.eu, Plusy i minusy domu w zabudowie szeregowej, Data odczytu: 2023.03.03
  • happywalls.pl, Zalety i wady mieszkania w szeregowcu, Data publikacji: 2022.10.04, Data odczytu: 2023.03.03
mieszkanie w szeregowcu wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *