Szukaj

Wady i zalety mieszkania w domu jednorodzinnym

Dom jednorodzinny to marzenie wielu osób, zwłaszcza rodzin z dziećmi i zwierzętami. Czy taka zabudowa posiada jednak same zalety, a życie w niej to sielanka? Nie do końca tak jest, dlatego warto sprawdzić, jakie wady ma mieszkanie w domu jednorodzinnym.

Mieszkanie w domu jednorodzinnym - wady i zalety

Mieszkanie w domu jednorodzinnym ma niezaprzeczalnie wiele zalet. Wśród tych najważniejszych należy wskazać:

Zalety mieszkania w domu jednorodzinnym

Możliwość posiadania garażu i piwnicy

Wiele domów jednorodzinnych posiada garaż oraz piwnicę, które bardzo przydają się w codziennym życiu. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież do mieszkań w blokach często również przynależą takie pomieszczenia. Jest to prawda, jednak zazwyczaj są one tylko namiastką prawdziwego garażu lub piwnicy. Garaż i piwnica przy domu jednorodzinnym to duże i przestronne pomieszczenia, a nie małe i ciasne klitki, tak jak ma to miejsce w przypadku bloków.

Obecność działki

Dla wielu osób największą wadą mieszkania w bloku jest brak własnego miejsca do relaksu na świeżym powietrzu. Balkony są zazwyczaj małe i ledwo mieszczą się na nich niewielki stolik i krzesła. Dla każdego, komu brakuje kontaktu z naturą, dom jednorodzinny jest świetnym rozwiązaniem. Domownicy mają bowiem do dyspozycji działkę oraz ogród, które można zaaranżować w dowolny sposób. Można na nich postawić altankę, zamontować miejsce na grilla, wykonać taras czy zorganizować plac zabaw dla dzieci. Oprócz tego, na działce można założyć ogród i warzywniak. Jedzenie warzyw, owoców czy ziół z własnej uprawy daje niesamowitą satysfakcję i radość.

Duża prywatność

W blokach, szczególnie tych starszych, występuje ogromny problem z prywatnością. Zazwyczaj bez problemu można usłyszeć o czym mówią w danym momencie nasi sąsiedzi, a nawet, po dźwiękach, domyślić się co robią. Świadomość tego, że ktoś wie o nas tak dużo rzeczy, jest bardzo niekomfortowa. Zamieszkanie w domu jednorodzinnym sprawia, że problem ten znika. Można w nim słuchać głośno muzyki, organizować imprezy czy wyjść na taras w piżamie i nikt tego nie zauważy. Ponadto, działkę można dodatkowo odgrodzić sadząc wzdłuż ogrodzenia rośliny, np. tuje czy tworząc żywopłot, i przez to zapewnić sobie jeszcze lepszą ochronę przed spojrzeniami przechodniów.

Duży metraż

Domy jednorodzinne są zwykle dużo większe niż klasyczne mieszkania w blokach. Dzięki temu, każda rzecz i każdy członek rodziny ma swój własny kąt. To duży komfort, gdy można zaszyć się w swojej prywatnej strefie. W domach jednorodzinnych nie odczuwa się ścisku, tak charakterystycznego dla lokali w blokach. Ponadto, większa przestrzeń sprawia, że można wydzielić w domu dodatkowe, ułatwiające życie pomieszczenia, np. spiżarnie czy garderobę.

Bliskość natury

W związku z tym, że domy jednorodzinne są położone z dala od miast, w ich otoczeniu zazwyczaj panuje cisza i spokój. Taka lokalizacja sprawia również, że mamy większy kontakt z naturą i oddychamy czystszym powietrzem.

Duży wpływ na wygląd domu oraz możliwość rozbudowy domu według potrzeb

Mieszkając w bloku mamy wpływ jedynie na wygląd wnętrza lokalu, a czasem nawet i wykonywanie niektórych prac, np. przesuwanie ścian jest mocno ograniczone. W domu nie ma takiego problemu. Decydować o tym jak będzie wyglądał, jakie będzie miał funkcje i jakie rozwiązania będą w nim zastosowane można niemal od początku do końca. Od zera można zaprojektować zarówno wnętrze, jak i zewnętrzną część domu. Taka decyzyjność dotyczy również otoczenia nieruchomości – działkę lub ogród możemy zagospodarować jakkolwiek tylko chcemy.

Mieszkanie w domu jednorodzinnym ma swoje wady. Oto najważniejsze z nich:

Wady mieszkania w domu jednorodzinnym

Odległość od miasta

Osiedla domków jednorodzinnych zazwyczaj są zlokalizowane na obrzeżach miast, a zdarza się nawet, że są to już tereny wiejskie. Jeśli spojrzeć na takie położenie pod kątem wygody i konieczności codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy na zakupy to jest to olbrzymia wada. Problem potęguje się, jeśli mieszkańcy domu jednorodzinnego nie mają auta i muszą polegać na komunikacji publicznej, która często bywa zawodna. Dodatkowo, obecność samochodu w domu również nie gwarantuje szybkich dojazdów do centrum miasta, gdyż zazwyczaj na tzw. wylotówkach z miast w godzinach szczytu tworzą się ogromne korki.

Dodatkowe obowiązki

Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają na swoich barkach obowiązki, które nawet nie śniły się lokatorom mieszkań w blokach. Oprócz tego, że wewnątrz budynku jest o wiele więcej powierzchni do sprzątania niż w mieszkaniu w bloku, to do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju prace na zewnątrz. Należy dbać o obejście domu i regularnie wykonywać takie czynności jak np. koszenie trawy, odśnieżanie, grabienie liści czy podlewanie. W zasadzie, w każdej porze roku jest coś do zrobienia w obejściu. Takie prace zajmują dużo czasu i mogą być męczące. Co prawda można skorzystać z usług profesjonalnych firm, która wykona je za nas, ale wiąże się to z dużymi kosztami.

Długi czas budowy

Gdy decydujemy się kupić mieszkanie w bloku wystarczy znaleźć odpowiedni lokal i można niemal od razu się wprowadzać. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku domu, gdyż nie da się w nim zamieszkać z dnia na dzień. Cały proces dopełniania niezbędnych formalności, zdobywania pozwoleń, załatwiania przyłączeń do gazu czy wodociągów oraz sama budowa jest bardzo czasochłonna. Z tego względu od momentu powstania pomysłu do faktycznego wprowadzenia się do budynku może minąć długi okres czasu. Sytuacja jest nieco prostsza jeśli kupujemy gotowy dom, jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z większymi kosztami niż podczas samodzielnej budowy.

Wysokie koszty eksploatacji

W porównaniu do mieszkania w bloku, dom jest droższy w utrzymaniu. Ze względu na większą powierzchnie trzeba więcej wydać na ogrzewanie budynku. Nawet jeśli posiadamy dom energooszczędny lub dom pasywny i cena ogrzewania nie jest aż tak wysoka, to zawsze znajdzie się coś co wygeneruje dodatkowe koszty, np. zamówienie okresowego przeglądu komina czy opłata za naprawę elewacji budynku.

Plusy i minusy mieszkania w domu jednorodzinnym - podsumowanie

Nie da się ukryć, że mimo wad, dom jednorodzinny zapewnia swoim mieszkańcom duży komfort oraz swobodę korzystania z przydomowej posesji. To doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz zwierzakami. Rodzice nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich pociech i o to, czy nie przeszkadzają one sąsiadom. Dzieci zaś mogą swobodnie się bawić, gdyż mają dużo miejsca do biegania na zewnątrz. Również czworonożni przyjaciele skorzystają z ogrodzonego trawnika, który umożliwi im swobodne poruszanie się i obwąchiwanie wszystkich kątków na świeżym powietrzu, i to bez smyczy.

Obecność działki będzie zaś rajem dla osób, które lubią „grzebać” w ziemi, a samodzielne sadzenie warzyw, owoców i innych roślin sprawia im radość i satysfakcję. Wybranie domu zamiast ciasnego mieszkania w bloku, sprawi, że wszyscy członkowie rodziny będą mieć większą swobodę i przestrzeń oraz własne miejsce.

Mimo iż, wybudowanie domu jednorodzinnego jest dużą inwestycją i wymaga poniesienia sporych kosztów, to jest to doskonałe miejsce do życia, dla każdego, kto pragnie cieszyć się swoim kawałkiem ziemi i dużą prywatnością. Warto jednak pamiętać, że posiadanie domu wiąże się również z obowiązkami. Jeśli bowiem nie będziemy dbać o budynek i jego otoczenie to szybko zacznie on niszczeć i straci walory estetyczne. Z tego względu, jeśli ktoś nie ma czasu lub chęci na regularne koszenie trawnika, odśnieżanie podjazdu czy dbanie o elewację to nie powinien decydować się na własny dom. Niestety, przy takiej nieruchomości niemal zawsze jest coś do zrobienia i pod tym względem, mieszkanie w bloku jest dużo wygodniejsze. Jak wiadomo w życiu nie można mieć wszystkiego – dlatego to czy dla kogoś lepsze będzie mieszkanie w bloku czy w domu zależy od indywidualnych preferencji, priorytetów i charakteru danej osoby.

Bibliografia / Netografia

  • budowapoludzku.pl, Zalety i wady mieszkania w domu, Data publikacji: 2020.01.09, Data odczytu: 2023.03.08
mieszkanie w domu jednorodzinnym wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *