Szukaj

Wady i zalety mieszkania w domu wielorodzinnym

Domy wielorodzinne to domy, które nie są blokami ani kamienicami, ale mieszka w nich więcej niż jedna rodzina. Są to zazwyczaj duże posiadłości, którą są dzielone między sobą przez dwie spokrewnione ze sobą rodziny. Takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety, które zostaną przedstawione w niniejszym artykule.

Mieszkanie w domu wielorodzinnym - wady i zalety

Wśród zalet mieszkania w domu wielorodzinnym najczęściej wymieniane są:

Zalety mieszkania w domu wielorodzinnym

Pomoc sąsiedzka

Bliskość sąsiadów wiąże się nie tylko z wadami, ale również z zaletami. Można w każdej chwili zwrócić się do nich z jakimś problemem czy poprosić o pomoc. Z sąsiadami można również dzielić te dobre chwile i urządzać z nimi grilla czy wspólnie spędzać czas na działce.

Niższe koszty utrzymania domu

Dzieląc dom z inną rodziną zazwyczaj dzieli się z nią również wydatki dotyczące nieruchomości. Obie strony składają się na wspólne dobra np. na naprawę elewacji, na remont ogrodzenia czy na zakup nowej kosiarki do trawy. Współdzielenie kosztów jest sprawiedliwe i korzystne pod względem finansowym dla obydwu rodzin.

Bezpieczeństwo

Obecność drugiej rodziny w domu jest bardzo przydatna, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Sąsiad z pewnością bez problemu przypilnuje, aby nasz dom nie został obrabowany pod naszą nieobecność.

Największe wady mieszkania w domu wielorodzinnym to:

Wady mieszkania w domu wielorodzinnym

Bliskość sąsiadów

Dzieląc dom z inną rodziną występuje niemal identyczna sytuacja jak w przypadku mieszkania w bloku – sąsiadów mamy tuż za ścianą lub na piętrze wyżej. Wiążą się z tym różne niedogodności, a jedną z największych jest hałas.

Ograniczone miejsce

Dzieląc dom i udostępniając jego połowę do mieszkania innej rodzinie, pozbywamy się części metrażu. Nawet jeżeli nieruchomość jest duża, to po podziale zazwyczaj będzie miała powierzchnie porównywalną do mieszkania w bloku. I chociaż początkowo, właścicielom domu może się wydawać, że nie będzie im to przeszkadzać, to w praktyce okazuje się, że bardzo szybko zaczynają oni tęsknić za dodatkowymi metrami kwadratowymi do życia.

Mniejsza prywatność

Dzielenie domu z inną rodziną wiąże się z brakiem prywatności. Zawsze ktoś jest za ścianą lub na podwórku. Lokatorzy części domu dokładnie widzą kto i kiedy nas odwiedza, słyszą co robimy, i obserwują kiedy opuszczamy posiadłość. Taki brak prywatności na dłuższą metę może być krępujący.

Brak podwórka na wyłączność

Posiadając dom, w pakiecie otrzymujemy także kawałek działki. Jednakże, w sytuacji dzielenia się tym domem z inną rodziną, musimy się z nią dzielić również podwórkiem. Jest to kłopotliwe, szczególnie jeśli rodziny mają różne pomysły na zagospodarowanie działki czy ogrodu.

Ryzyko powstawania konfliktów

Niezależnie od tego, czy współdzielimy dom ze swoją rodziną czy z obcymi ludźmi, to zawsze może dojść do konfliktu. Drobne, codzienne niesnaski po pewnym czasie mogą się skumulować i sprawić, czy któraś ze stron w końcu nie wytrzyma i rozpocznie kłótnię.

Plusy i minusy mieszkania w domu wielorodzinnym - podsumowanie

Posiadanie domu wiąże się z wydatkami i licznymi obowiązkami. Czasem zdarza się, że w dużym domu mieszka tylko jedna osoba lub bezdzietne małżeństwo. Tacy ludzie często decydują się wykorzystać fakt posiadania nieużywanej części domu i wynająć ją innej rodzinie. W takich sytuacjach zwykle konieczny jest najpierw remont pozwalający na odgrodzenie oddzielnej części dla właścicieli domu i oddzielnej części domu dla osób wynajmujących. Niezbędne jest również utworzenie osobnego wejścia dla nowych lokatorów. Wynajęcie domu obcym osobom może dać właścicielom nieruchomości dodatkowe źródło gotówki i sprawić, że nie będą oni czuli się samotni. Z drugiej jednak strony, takie zachowanie niesie za sobą pewne ryzyko sprowadzenia na siebie kłopotów, gdyż nigdy nie wiadomo na kogo się trafi i czy nowi lokatorzy nie będą sprawiać problemów.

Nieco bezpieczniejszą opcją jest udostępnienie do zamieszkania, części swojego domu komuś z rodziny. Często zdarza się, że rodzice oddają do dyspozycji swoim dzieciom i ich rodzinom część budynku, np. jedno piętro w przypadku nieruchomości dwukondygnacyjnych. Dzięki temu młode małżeństwa mogą przez jakiś czas u rodziców za darmo lub za drobną opłatą i przez ten okres odkładać pieniądze na kupno własnego domu. Zajmie im to o wiele mniej czasu, niż mieliby wynajmować mieszkanie od obcych osób.

Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższą metę. Nawet jeśli kochamy swoją rodzinę, to w pewnym wieku mieszkanie i codzienne przebywanie ze swoimi lub swojego małżonka rodzicami może być męczące i prowadzić do kłótni i konfliktów.

Bibliografia / Netografia

  • dziennikzwiazkowy.pl, Zalety i wady domów wielorodzinnych, Data publikacji: 2018.09.12, Data odczytu: 2023.03.08
mieszkanie w domu wielorodzinnym wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *