Szukaj

Wady i zalety mieszkania w internacie

Internat to placówka, w której mogą żyć uczniowie, chcący kształcić się poza miejscem zamieszkania, bez konieczności codziennych dojazdów. To duże ułatwienie, ale i dodatkowe obowiązki. Zobaczmy, czego jest więcej - wad czy zalet takiego rozwiązania.

Mieszkanie w internacie - wady i zalety

Mimo kilku nieudogodnień, warto rozważyć zamieszkanie w internacie, gdyż wiąże się z nim również wiele zalet, np.:

Zalety mieszkania w internacie

Możliwość nauki poza miejscem zamieszkania

Największą zaletą internatu jest możliwość edukacji poza miejscem zamieszkania. Jest to szczególnie duży plus dla uczniów, którzy pochodzą z wsi czy z niewielkich miast, którzy chcą zdobywać dobrą edukację, a w swojej miejscowości nie mieliby takiej możliwości. Dzięki szkole z internatem uczniowie mają szansę na rozwój oraz pogłębianie swoich pasji i zainteresowań, których nie mogliby rozszerzać pozostając w szkole lokalnej.

Niskie koszty

To, ile kosztuje internat zależy od wielu różnych czynników, m.in. wielkości miasta czy prestiżu placówki. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę publiczne szkoły z internatem to zakwaterowanie w kosztuje w nich około 250-600 złotych miesięcznie.

Pełna opieka

Mieszkańcy internatu mogą liczyć na pełną opiekę. Przede wszystkim otrzymują oni wyżywienie zazwyczaj nie są to jakieś wyszukane dania, ale podstawowe i smaczne potrawy. Oprócz tego, większość tego typu placówek zatrudnia również psychologa, pedagoga, z którymi istnieje możliwość porozmawiania w trudnych sytuacjach oraz personel medyczny, który służy pomocą w przypadku problemów zdrowotnych.

Nauka samodzielności

Mieszkanie w internacie uczy samodzielności. Przez różne obowiązki i konieczność przestrzegania zasad, lokatorzy muszą wypracować u siebie takie zachowania i przyzwyczajenia, które pozwolą im na codzienne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Początki mogą być trudne, jednak taka nauka przedsiębiorczości oraz niezależności z pewnością zaprocentuje i pomoże w późniejszym, dorosłym życiu.

Możliwość nawiązania przyjaźni

Mieszkanie w internacie to także doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości, z których wiele może przerodzić się w wieloletnie przyjaźnie. Życie w internacie kształtuje właściwe relacje międzyludzkie oraz buduje kompetencje społeczne, które są tak potrzebne i ważne w czasie dorastania. Lokatorzy internatu nie tylko chodzą do jednej szkoły i wspólnie się uczą czy przygotowują się razem do sprawdzianów, ale też spędzają ze sobą czas wolny, wychodzą do kina, wycieczki czy świętują różne wydarzenia, np. swoje urodziny. Współlokatorzy są nieocenionym wsparciem zarówno w nauce, jak i w codziennych, prywatnych problemach.

Dostęp do nowoczesnej infrastruktury

Wiele internatów przeszło gruntowne remonty i zostało wyposażone w nowoczesne obiekty sportowe, sale muzyczne i komputerowe. Obiekty te są wykorzystywane nie tylko podczas lekcji, ale są dostępne dla uczniów również poza nimi, podczas zajęć pozalekcyjnych, których w internatach organizowanych jest bardzo dużo. Dzięki nim można spędzić miło czas oraz rozwijać swoje pasje, zainteresowania i zdolności.

Bliskość szkoły

Internaty są zlokalizowane bardzo blisko szkoły. Oznacza to, że można szybko przemieszczać się pomiędzy budynkami, co jest bardzo korzystne, gdy rano spieszymy się na lekcje lub gdy w ciągu dnia mamy okienko w zajęciach. Nie trzeba też tracić czasu na dojazdy i pieniędzy na bilety.

Szkoły z internatem mają szereg zalet, ale nie są wolne od wad. Wśród nich, najczęściej wymienia się minusy takie jak:

Wady mieszkania w internacie

Dyscyplina

W internatach, lokatorów obowiązują liczne zasady, regulaminy i harmonogramy. I chociaż wszystkie z nich są niezbędne do właściwego i sprawnego funkcjonowaniu placówki, to uczniowie często na nie narzekają. Szczególną kontrowersję wśród lokatorów budzi panująca w większości internatów zasada, że o 22:00 każdy wychowanek musi przebywać w swoim pokoju i nie może się przemieszczać do innych pokoi. Oprócz tego, mieszkańcy internatu mają obowiązki takie jak sprzątanie powierzchni wspólnych, dyżury na stołówce oraz wracanie do placówki o ustalonych godzinach. Od regulaminów nie da się uciec i trzeba się do nich dostosować. W przeciwnym przypadku można zostać usuniętym z internatu. Natychmiastowe wydalenie następuje również za spożywanie alkoholu, zażywanie środków odurzających oraz używanie przemocy wobec współlokatorów.

Mniejsza prywatność

W internacie pokoje są wieloosobowe. Oznacza to, że decydując się na zamieszkanie w internacie możemy być pewni, że w pokoju będziemy żyć z jeszcze jedną lub dwiema koleżankami lub kolegami. Liczba osób w pokojach zależy od zasad panujących w danej placówce. Oprócz tego, pokoje są dość małe – każdy ma do dyspozycji tylko przestrzeń zawierającą biurko, łóżko i małą szafę. Dla osób, które w domu rodzinnym miały własny pokój konieczność zamieszkania z obcymi osobami może być szokiem i sprawiać trudności. Mieszkając w internacie trzeba również przyzwyczaić się, że do naszego pokoju co chwile może wpadać ktoś bez zapowiedzi i przeszkadzać podczas odpoczynku. Należy również dograć swój plan dnia z współlokatorami, tak, żeby sobie wzajemnie nie przeszkadzać i nie wchodzić w drogę.

Wspólne łazienki

Oprócz wspólnych pokoi, w internacie są też wspólne łazienki. Co więcej, często są one wspólne dla kilku pokoi. Może to sprawiać problemy podczas porannej i wieczornej toalety, kiedy trzeba czekać na swoją kolej, by móc skorzystać z ubikacji czy prysznica.

Tęsknota za domem

Tęsknota za domem to coś co odczuwa bardzo wiele osób zaczynających swoją przygodę z internatem. Jest to zupełnie normalne i zazwyczaj mija po jakimś czasie, jednak na początku może być trudne i do mieszkania w internacie trzeba po prostu przywyknąć.

Plusy i minusy mieszkania w internacie - podsumowanie

Szkoły z internatem ze względu na sposób, w jaki funkcjonują posiadają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością takie rozwiązanie nie jest dobre dla wszystkich. Zamieszkanie w tego typu placówce to z pewnością swego rodzaju przyspieszony kurs dorastania, który może jednak zaprocentować w przyszłości. Żyjąc w internacie można napotkać na wiele trudności, dziwnych sytuacji i nieudogodnień, jednak większość z nich z pewnością po latach będzie się wspominało z uśmiechem na twarzy. Podsumowując – mieszkanie w takiej placówce niekoniecznie będzie usłane różami, ale jeśli ktoś chce się rozwijać i zyskać dobre wykształcenie, to warto zaryzykować i spróbować takiego życia.

Bibliografia / Netografia

  • dokariery.pl, Wady i zalety mieszkania w internacie, Data publikacji: 2021.11.23, Data odczytu: 2023.03.10
mieszkanie w internacie wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *