Szukaj

Wady i zalety mieszkania w kamienicy

Niepowtarzalny klimat i charakter to coś, co przyciąga wielu ludzi do zamieszkania w kamienicach. Budynki te mają jednak również dużo minusów. Zobaczmy, jakie wady i zalety posiadają lokale w kamienicy.

Mieszkanie w kamienicy - wady i zalety

Oprócz licznych wad, kamienice posiadają również wiele zalet, np.:

Zalety mieszkania w kamienicy

Atrakcyjna lokalizacja

Plusem kamienic może być wspomniana jako minus lokalizacja. Kamienice, które znajdują się w centrum lub blisko centrum miasta, są gwarancją dostępu do licznych sklepów, restauracji, punktów usługowych, a także komunikacji miejskiej.

Wysokie pomieszczenia

Wysokie sufity sprawiają, że nawet niewielkie pomieszczenia wyglądają na bardziej przestronne. Takie złudzenie optyczne sprawia, że mieszkańcy nie czują się przytłoczeni. Dodatkowo, w wysokich izbach montowane są duże okna przez które wpadła więcej światła słonecznego. Oprócz tego, wysokie pomieszczenia dają wiele możliwości na ich zaaranżowanie. W niektórych przypadkach w pokoju można nawet zainstalować antresolę.

Dużo przestrzeni

Mieszkania w kamienicach od standardowych lokali w zwykłych blokach odróżniają nie tylko wysokie pomieszczenia, ale także duże przestrzenie i metraż. Wiele z nich posiada przestronną kuchnię, spore pokoje, szerokie korytarze i dodatkowe pomieszczenia, np. spiżarnię. Dodatkowo, mieszkania w kamienicach posiadają także regularne kształty jak prostokąt czy kwadrat, są więc bardzo ustawne.

Dobra izolacja akustyczna

Mury w starych kamienicach są bardzo grube. W przeciwieństwie do bloków, przez ściany nie słychać żadnych hałasów dobiegających z korytarza lub innych mieszkań.

Wyjątkowy styl mieszkania i budynku

Polskie kamienice cechuje estetyczny, oryginalny wygląd i bogata architektura. Ten wyjątkowy klimat budynków dla niektórych ludzi jest czymś niezwykłym i sprawia, że zakochują się w kamienicach od pierwszego wejrzenia.

Mieszkania w kamienicy posiadają liczne wady, takie jak:

Wady mieszkania w kamienicy

Hałaśliwa lokalizacja

Kamienice najczęściej budowane były wzdłuż głównych ulic miast, co powoduje, że są usytuowane dość blisko centrum. To zaś sprawia, że niezależnie od pory dnia czy nocy za oknem będzie panował zgiełk i hałas oraz tłumy ludzi.

Brak windy

Kamienice nie posiadają wind, dlatego aby dostać się na każde piętro, trzeba korzystać ze schodów. Może to być spory problem dla osób, które zmagają się z niepełnosprawnością ruchową oraz dla seniorów.

Sąsiedzi

Zdarza się, zwłaszcza w mniej odrestaurowanych kamienicach, że dużą część lokali zajmują ludzie o niskim statusie społecznym i posiadające problemy z prawem. Takie osoby z pewnością nie są wymarzonymi sąsiadami, mogą generować problemy i uprzykrzać codzienne życie w budynku.

Ścisk pomiędzy budynkami

Kamienice zazwyczaj były budowane w grupach. W związku z tym, nie przynależą do nich żadne tereny zielone ani place zabaw. Zamiast tego znajdują się przy nich małe, ciasne dziedzińce otoczone z każdej strony budynkami. Taki nieciekawy widok za oknem czy brak miejsca do zabawy dla dzieci może skutecznie zniechęcić do zamieszkania w kamienicy.

Stan techniczny

Kamienice to budynki, które w większości były budowane z dobrych jakościowo materiałów. Należy jednak mieć na uwadze, że miało to miejsce wiele lat temu i normalnym jest, że po tylu latach, budynki te nie są już w tak dobrym stanie technicznym. Oprócz tego, w kamienicy często występują problemy z instalacjami – instalacją elektryczną oraz instalacją wodno-kanalizacyjną. Z tego względu przed zakupem czy wynajęciem mieszkania w kamienicy należy dowiedzieć się czy były przeprowadzane w niej remonty i prace modernizatorskie, a także czy zostały wymienione wspominane wyżej instalacje sanitarne.

Kwestie własności

Nawet po tylu latach, wiele kamienic nie ma uregulowanego stanu prawnego oraz kwestii własności i zdarza się, że po latach po budynki zgłaszają się ich dawni właściciele lub spadkobiercy. Aby uniknąć nieprzyjemności, dobrze jest przed kupnem mieszkania w kamienicy dokładnie sprawdzić wszystkie tego typu kwestie prawne, zaglądając np. do księgi wieczystej budynku.

Wpis do rejestru zabytków

Wiele kamienic znajduje się w rejestrze zabytków. Taki wpis może być bardzo uciążliwy, gdyż powoduje on, że nawet drobne naprawy dokonywane w budynku muszą być zaakceptowane przez konserwatora zabytków, a oczekiwanie na takie pozwolenie często potrafi trwać miesiącami.

Ogrzewanie

Mieszkania w kamienicy mogą być trudne do ogrzania. Dzieje się tak m.in. ze względu na wysokie pomieszczenia, nieszczelne okna, grube mury i starą instalację grzewczą. Problemy z ogrzewaniem mogą powodować wysokie rachunki, a także przyczyniać się do zawilgocenia mieszkania, a w konsekwencji powstawania pleśni.

Brak parkingów

Przy kamienicach nie ma przynależących do mieszkań miejsc parkingowych, garaży ani parkingów podziemnych. Ze względu na to, że budynki te znajdują się w centrum, może to powodować u mieszkańców trudności ze znalezieniem darmowego miejsca do zaparkowania swojego auta.

Plusy i minusy mieszkania w kamienicy - podsumowanie

Kamienice posiadają swój niezaprzeczalny urok i styl, którego na próżno szukać w nowopowstałych budynkach. To właśnie mury przesiąknięte historią sprawiają, że tak wiele osób decyduje się poświecić i zgodzić na kilka nieudogodnień w zamian za możliwość mieszkania w klimatycznych kamienicach. Z pewnością jednak nie jest to lokum dobre dla wszystkich. Do kamienicy nie powinny przeprowadzać się osoby, które cenią sobie wysoki komfort życia, nowoczesne rozwiązania oraz wygodę.

Bibliografia / Netografia

  • morizon.pl, Mieszkanie w kamienicy czy w bloku? Plusy i minusy, Data publikacji: 2021.06.17, Data odczytu: 2023.03.10
mieszkanie w kamienicy wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *