Szukaj

Wady i zalety mieszkania w małym mieście

Małe miasta kuszą niskimi cenami nieruchomości i brakiem miejskiego pędu i zgiełku. Czy jednak aby na pewno mieszkanie w mniejszej miejscowości wiąże się z samymi korzyściami?

Mieszkanie w małym mieście - wady i zalety

Życie w małym mieście to nie tylko wady. Takie miejsca posiadają wiele zalet. Wśród nich między innymi:

Zalety mieszkania w małym mieście

Tańsze nieruchomości

Ceny nieruchomości w małym mieście są o wiele niższe niż w dużej miejscowości. Dotyczy to zarówno działek, jak i mieszkań czy nawet domów. Nie oznacza to jednak, że nieruchomości te są gorszej jakości niż te z dużych miast. Głównym czynnikiem wpływającym na niższą cenę jest mniej atrakcyjna lokalizacja, a nie słabsza jakość budownictwa.

Spokój

W małych miastach życie płynie spokojniej. Ludzie mniej się spieszą, nie ma długich korków, a czas płynie jakby wolnej. Z powodu mniejszej liczby aut i mieszkańców, w mniszych miejscowościach jest też niższy poziom hałasu.

Czystsze powietrze

Powietrze w małym mieście często zdaje się być bardziej rześkie i przyjemniejsze niż w dużym mieście. Ze względu na mniejszą liczbę mieszkańców, zabudowań oraz samochodów, w mniejszych miejscowościach nie występuje tak duże zanieczyszczenie powietrza.

Życie w małym mieście to nie tylko cisza i spokój, mieszkanie w takim miejscu posiada też liczne wady:

Wady mieszkania w małym mieście

Mniejsza ilość miejsc pracy

Małe miasta charakteryzują się tym, że nie zapewniają wszystkim mieszkańcom miejsc pracy. Wiele ludzi musi dojeżdżać do innej miejscowości. Równie dużą wadą małych miast jest charakter miejsc pracy, które oferują. Zazwyczaj znajdują się tu zakłady produkcyjne. Ciężko szukać dużych firm i korporacji, w których można się rozwijać, piać się po szczeblach kariery i zarabiać dobre pieniądze, a to właśnie na tym, zależy wielu młodym osobom. Podobnie sytuacja wygląda z placówkami edukacyjnymi – jedna czy dwie szkoły średnie i brak uczelni wyższych to problem, z którym musi mierzyć się młodzież chcąca się uczyć.

Brak sklepów i punktów usługowych

Małe miasta mają niewiele do zaoferowania w kwestii ilości i różnorodności sklepów i punktów usługowych. Zazwyczaj w mniejszych miejscowościach brakuje galerii handlowych, a jest jeden czy dwa supermarkety. Co prawda znajdują się tam liczne mniejsze sklepiki, ale ceny w nich bywają bardzo zawyżone. To samo dotyczy również miejsc rozrywki. Aby jechać do kina czy do teatru, mieszkańcy małych miasteczek najczęściej muszą jechać do innego, większego miasta.

Konieczność dojazdów do większego miasta

Dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy do większego miasta mogą być dużym problemem dla osób, które nie posiadają własnego samochodu lub prawa jazdy i są zdane na komunikacje miejską. Tymczasem w małych miastach autobusy jeżdżą rzadko, a w weekendy nawet wcale. Jeśli posiadamy auto, to sytuacja jest nieco lepsza, ale nie jest idealna. W takim przypadku mogą z kolei doskwierać problemy związane z dużą eksploatacją samochodu, zmęczeniem dojazdami, koniecznością wydawania pieniędzy na paliwo oraz z korkami, które często tworzą się na wylotówkach z miast.

Plusy i minusy mieszkania w małym mieście - podsumowanie

Podejmując decyzję o zamieszkaniu w małym mieście powinniśmy wziąć pod uwagę nasze upodobania i charakter. Zdecydowanie nie jest to dobry wybór dla osób, które kochają miejską dżunglę, aktywne życie w biegu, spędzanie czasu w klubach czy miejscach rozrywki czy marzą o dużej karierze. Tacy ludzie będą się w małym mieście zwyczajnie nudzić i nie będą mogli się rozwijać. W mniejszej miejscowości odnajdą się natomiast osoby, które cenią sobie spokój oraz stabilizację i nie potrzebują w życiu wielu bodźców ani szalonych przygód. Małe miasto to także dobry wybór dla osób pracujących zdalnie, gdyż w takiej sytuacji odpadają im codzienne dojazdy do pracy do innego miasta.

Bibliografia / Netografia

  • fortis-przeprowadzki.pl, Plusy i minusy przeprowadzki do mniejszego miasta, Data odczytu: 2023.03.12
mieszkanie w małym mieście wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *