Szukaj

Wady i zalety Multi Level Marketingu (MLM)

Marketing wielopoziomowy znany również pod swoim angielskim odpowiednikiem - Multi Level Marketing ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Dla jednych jest to piramida, w której trudno zarabiać pieniądze, dla innych sposób na dostatnie życie. Zdecydowanie Multi Level Marketing ma swoje wady i zalety. O czym zatem warto wiedzieć?

Multi Level Marketing (MLM) - zalety i wady

Na początku MLM traktowany był bardziej jako dodatkowe źródło dochodu. Jednak opcja budowania własnej sieci sprzedaży, sprawiła, że MLM może zapewniać naprawdę intratne dochody. Multi Level Marketing ma też swoje zalety i do tych najważniejszych zalicza się:

Zalety Multi Level Marketingu (MLM)

Możliwość budowania imponującej siatki sprzedawców

Multi Level Marketing pozwala uzyskiwać dochody na dwa sposoby. Poprzez sprzedaż konkretnych produktów, ale także przez budowanie siatki własnych sprzedawców i uzyskiwania prowizji również z ich osiągnięć. To więc od osoby zależy, ile czasu poświęci na tego typu biznes i czy potraktuje go jako dodatkowe zajęcie, oferując jedynie najbliższym współpracownikom poszczególne produkty, czy zajmie się budowaniem większej siatki sprzedaży.

Elastyczne godziny pracy

Ta praca zapewnia dużo swobody w planowaniu działań. MLM można wdrażać, przy okazji realizowania innych obowiązków w swoim środowisku zawodowym. To również praca, w której osoba sama decyduje w jakich godzinach i dniach pracuje, kiedy podejmuje urlop itd.

Brak kosztów przy rozpoczęciu prowadzenia biznesu

MLM nie wymaga żadnego wkładu na start. Mało tego, nie ma konieczności prowadzenia własnego biznesu i opłacania wysokich składek ZUS, by móc sprzedawać produkty w ramach sieci Mulit Level Marketing. To pozwala stopniowo wdrażać się w biznes i stawiać pierwsze kroki bez zadłużania się czy inwestowania własnych pieniędzy. Wystarczy podpisanie stosownych umów, pobranie odpowiednich materiałów, by zacząć pierwsze działania.

Multi Level Marketing ma wady. Do tych najistotniejszych można zaliczyć:

Wady Multi Level Marketingu (MLM)

Brak wpływu na ceny produktu

Ceny produktów w MLM ustalane są odgórnie i sprzedawcy nie mogą ich obniżać, chyba, że kosztem własnej prowizji. To sprawia, że sprzedawca pozbawiony jest najważniejszego argumentu negocjacyjnego i musi w inny sposób przekonywać chętnych do zakupu produktów.

Duża konkurencja wśród sprzedawców

Multi Level Marketing (MLM) zakłada sprzedaż w swoim najbliższym otoczeniu – pośród znajomych, sąsiadów, w rodzinie, czy w środowisku zawodowym. Duże zainteresowanie MLM sprawia, że w biurze czy nawet wśród znajomych pojawia się całkiem spora konkurencja. To z kolei powoduje, że osób zainteresowanych zamówieniem jest znaczenie mniej albo konieczne jest szukanie nowych miejsc zbytu produktów.

Niskie marże

MLM dotyczy najczęściej sprzedaży kosmetyków, perfum, garnków lub opakowań. Przy sprzedaży droższych produktów, marże mogą być rzeczywiście imponujące, ale też trudniej jest znaleźć nabywców. Z kolei przy sprzedaży takich produktach jak np. kosmetyki, marża jest stosunkowa niska. Dlatego, by rzeczywiście osiągać imponujące wyniki, trzeba sprzedać naprawdę sporą ilość produktów.

Plusy i minusy Multi Level Marketingu (MLM) - podsumowanie

Taka forma pracy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale nie brakuje osób, które potrafią szybko wyliczać i negatywne strony takich przedsięwzięć. Wszystko jednak zależy od nastawienia, oczekiwań, a także firmy, z którą nawiąże się współpracę. Osoby, które chcą MLM traktować jako główne źródło dochodu, muszą pamiętać, że konieczny jest duży nakład pracy, by pozyskiwać imponującą liczbę klientów, ale także rezolutnych sprzedawców do swojej grupy. Trzeba też pamiętać, że prowizja oferowana w wielopoziomowym marketingu nie jest jakoś imponująco wysoka i osoby, które jedynie dodatkowo zajmują się takim biznesem, nie będą notować wysokich profitów. Z drugiej strony brak kosztów własnych i elastyczne warunki pracy nadal przekonuje wiele osób do MLM.

Bibliografia / Netografia

 • rankingmlm.pl, Zalety i wady MLM, Data publikacji: 2021.08.19, Data odczytu: 2023.01.14
 • dolcan.pl, MLM – wady i zalety posiadania MLM, Data publikacji: 2020.07.27, Data odczytu: 2023.01.13
multi level marketing mlm wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

 1. Po przeczytaniu tego artykułu muszę przyznać, że moje przekonania dotyczące MLM zostały tylko umocnione. Jestem przeciwnikiem tego modelu biznesowego i chociaż artykuł dobrze punktuje zarówno zalety, jak i wady MLM, chciałbym podkreślić kilka kwestii.

  Po pierwsze, choć MLM może wydawać się atrakcyjne z powodu niskich kosztów początkowych, bardzo często osoby angażujące się w taki biznes nie zdają sobie sprawy z konieczności ciągłego poszerzania swojej sieci. To z kolei prowadzi do sytuacji, gdzie nasze relacje z rodziną czy przyjaciółmi stają się napięte, bo zamiast naturalnych kontaktów, zaczynamy ich postrzegać jako potencjalnych klientów czy sprzedawców.

  Po drugie, wydaje mi się, że model MLM często sprzyja tym, którzy dołączyli do systemu jako pierwsi. Osoby dołączające później mają już trudniej, bo rynek jest nasycony i trudniej jest im znaleźć nowych klientów czy partnerów do współpracy.

  Dodatkowo, istnieje wiele firm MLM, które operują na granicy prawa lub wręcz przekraczają je, tworząc systemy piramidalne. Choć nie wszystkie firmy MLM działają w ten sposób, ryzyko zaangażowania się w nieuczciwą działalność jest zbyt duże, bym mógł poprzeć taki model biznesowy.

  Na koniec chciałbym dodać, że istnieje wiele alternatywnych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, które są bardziej transparentne i dają większe szanse na stabilny dochód. Dlatego, zamiast angażować się w MLM, warto poszukać innych możliwości na rynku.

  Dziękuję za przemyślenia zawarte w artykule, ale moja opinia na temat MLM pozostaje niezmieniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *