Szukaj

Wady i zalety nanoplastii

Nanoplastia - podobnie jak inne zabiegi fryzjerskie - ma swoje wady i zalety. To dość nowa metoda, którą często porównuje się do keratynowego prostowania włosów. Czy rezultaty są równie efektowne? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia udostępniane w mediach społecznościowych, które prezentują stan włosów przed i po wykonaniu tego zabiegu. Zmiana po prawidłowo przeprowadzonej nanoplastii jest wręcz spektakularna, a włosy nadają się na przysłowiowy czerwony dywan. W takim razie w czym tkwi haczyk?

Nanoplastia - zalety i wady

Nanoplastia ma wiele plusów, przy czym największym jest możliwość uzyskania intensywnego i natychmiastowego efektu. Z jakich innych powodów warto rozważyć ten zabieg?

Zalety nanoplastii

Spektakularny efekt

Głównym celem zabiegu jest uzyskanie idealnie prostych i gładkich kosmyków. To odróżniania nanoplastię od keratynowego prostowania, gdzie priorytetem jest odżywienie i regeneracja włosów (wyprostowanie jest „skutkiem ubocznym” i nie zawsze uzyskuje się efekt tafli). Rezultaty nanoplastii mogą być naprawdę zniewalające, ponieważ tą metodą można wyprostować nawet wyraziste loki czy fryzurę typu afro. Niezależnie od rodzaju, włosy są wygładzone, błyszczące i „lejące” przez dłuższy czas – a to wszystko bez używania prostownicy (poza zabiegiem) czy modelowania na szczotce.

Ujarzmienie najbardziej niesfornych włosów

Dobrze wykonany zabieg nanoplastii pozwala zapanować nad włosami, które sprawiają trudności w modelowaniu czy powodują dyskomfort w codziennym życiu. Tę metodę mogą więc rozważyć osoby, które nie potrafią ujarzmić swojej mocno kędzierzawej, niesfornej czy puszącej się fryzury.

Bezpieczeństwo stosowania

Certyfikowane środki do nanoplastii nie zawierają formaldehydu, czyli toksycznego związku obecnego w niektórych preparatach do keratynowego prostowania włosów oraz kosmetykach. Idealna gładkość i wyprostowanie włosów jest zasługą karbocysteiny oksoacetamidowej, czyli związku organicznego powstałego z połączenia kwasu glikolowego, cysteiny i kwasu octowego. Ponadto w preparatach do nanoplastii można również znaleźć m.in. białko jedwabiu, kwas mlekowy, olej arganowy, masło shea oraz witaminę C. Z uwagi na przyjazny skład nanoplastia uważana jest za stosunkowo bezpieczną metodę prostowania, choć oczywiście wszystko zależy od jakości użytych preparatów i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Brak przeciwwskazań (poza mocno zniszczonymi włosami)

Zabieg wykonany certyfikowanymi preparatami i przez wyszkoloną osobę jest w pełni bezpieczny. Nie ma przeciwwskazań, aby nanoplastię wykonać u kobiety w ciąży, karmiących mam czy u dzieci. Rodzaj włosów nie jest tutaj żadnym ograniczeniem. Zabieg można z powodzeniem wykonać na włosach siwych, kręconych, cienkich, suchych czy rozjaśnianych. Warunek jest jeden – włosy nie mogą być zniszczone. Jeśli tak jest, wówczas fryzjerzy przeprowadzają najpierw odpowiedni zabieg, który poprawia stan włosów i wzmacnia je lub nawilża.

Długotrwały efekt

Niektóre zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie wymagają częstego powtarzania, tymczasem przy nanoplastii efekt jest natychmiastowy i długotrwały. Przy odpowiedniej pielęgnacji włosy mogą wyglądać świetnie nawet przez 6 miesięcy, ale w niektórych przypadkach rezultat może utrzymywać się nawet do 12 miesięcy.

Brak specjalnych zaleceń po zabiegu

Poza używaniem wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji nanoplastia nie wymaga specjalnego postępowania. Jeżeli fryzjer nie zaleci inaczej, włosy można umyć nawet kilka godzin po zabiegu. Nie ma również ograniczeń co do pójścia na basen czy do sauny. Jeśli chodzi o stylizację, włosy zazwyczaj można swobodnie układać lokówką czy modelować na szczotce. Z farbowaniem trzeba zazwyczaj odczekać 5-10 dni.

Nanoplastia ma trochę minusów, dlatego decyzji o poddaniu się temu zabiegowi nie należy podejmować pochopnie. Co powinny wziąć pod uwagę fanki idealnie prostych i gładkich włosów?

Wady nanoplastii

Wysoki koszt zabiegu

Niestety nanoplastia nie należy do najtańszych zabiegów. W zależności od długości, gęstości i skrętu włosów fryzjer może policzyć od 350 do nawet 1000 złotych. Zabieg można przeprowadzić też w warunkach domowych (choć nie jest to łatwe), przy czym za dobrej jakości zestawy do nanoplastii trzeba zapłacić od 200 do ok. 800 złotych. Warto przy tym zwracać uwagę, czy produkty są certyfikowane i nie zawierają szkodliwych substancji (np. formaldehydu).

Negatywne skutki przy nieprawidłowym wykonaniu

Na niektórych zabiegach kosmetycznych i fryzjerskich nie warto oszczędzać, a nanoplastia z pewnością się do nich zalicza. Dlaczego? Otóż źle przeprowadzony zabieg może nie przynieść efektu wygładzenia i wyprostowania, a nawet może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia włosów. Poza tym tylko doświadczeni fryzjerzy potrafią dobrać odpowiednie preparaty do rodzaju włosów i ocenić, czy zabieg może być przeprowadzony bez szkody dla fryzury.

Nanoplastia może się nie udać, jeżeli:

  •  stosuje się tanie, niecertyfikowane preparaty;
  • używa się kiepskiej prostownicy;
  • przeprowadza się zabieg samodzielnie w domowych warunkach;
  • fryzjer/fryzjerka nie ma odpowiedniego przeszkolenia ani doświadczenia;
  • włosy są bardzo zniszczone.

Możliwość zmiany koloru włosów

Nanoplastia może rozjaśnić, ocieplić lub zmienić kolor włosów. Warto o tym wiedzieć, ponieważ efekt końcowy może być naprawdę zaskakujący – zdarza się, że włosy czarne stają się bardziej brązowe, z kolei brązowe zyskują rudawe refleksy, zaś rude wpadają w blond. Ze względu na możliwą dekoloryzację odradza się farbowanie włosów przed nanoplastią – można to zrobić ok. 5-10 dni po zabiegu lub więcej, jeśli pasma będą rozjaśniane.

Trudności z wykonaniem zabiegu w warunkach domowych

Ze względu na przykre skutki uboczne źle przeprowadzonego zabiegu nanoplastię lepiej wykonać w renomowanym salonie fryzjerskim. Teoretycznie można jednak taki zabieg przeprowadzić w domu z użyciem wysokiej jakości kosmetyków. Należy jednak mieć na uwadze, że preparaty powinny być dobrane do rodzaju i stanu włosów. Poza tym warto zaopatrzyć się w profesjonalną prostownicę, ponieważ końcówki prostuje się w niższej temperaturze niż wyższe partie włosów. Posługiwanie się prostownicą podczas zabiegu również nie jest proste, ponieważ trzeba wybierać niewielkie pasma i dostosować liczbę przeprostowań do kondycji włosów.

Długi czas wykonania

Nanoplastia może wystawić na ciężką próbę cierpliwość osób, które nie lubią przesiadywać w salonie fryzjerskim czy u kosmetyczki. W zależności od długości i rodzaju włosów zabieg może trwać trzy, pięć, a nawet osiem godzin. Dla porównania keratynowe prostowanie włosów zajmuje z reguły od dwóch do czterech godzin (maksymalnie sześć).

Wysokie wymagania dotyczące pielęgnacji

Efekty nanoplastii są długotrwałe, jednak wiele zależy od tego, w jaki sposób traktuje się włosy po zabiegu. Nie ma tutaj specjalnych zaleceń co do modelowania, jednak należy zainwestować w dobrej jakości kosmetyki bez parabenów i siarczanów. Specjaliści polecają szampony, maski i odżywki wzmacniające efekt wygładzenia, które są przeznaczone specjalnie do włosów po nanoplastii. Niestety ich wadą jest dość wysoka cena (100-350 zł).

Wrażenie mniejszej objętości włosów

Włosy po nanoplastii są silnie wygładzone i wyprostowane – można w ten sposób uzyskać upragniony efekt tafli. Niemniej siłą rzeczy można odnieść wrażenie, że fryzura jest mniej bujna. Co prawda kosmyki nie będą oklapnięte ani obciążone, ale kobiety o cienkich włosach mogą zauważyć różnicę w objętości. Ponadto na idealnie prostych włosach szybciej widać przetłuszczanie się, więc trzeba przyzwyczaić się do częstszego mycia głowy.

Plusy i minusy nanoplastii - podsumowanie

Idealnie proste i gładkie włosy bez codziennego używania prostownicy? Tak, jest to możliwe dzięki nanoplastii. Prawidłowo przeprowadzony zabieg zapewnia bardzo spektakularny efekt tafli, który utrzymuje się nawet przez 6 miesięcy. Niemniej powodzenie nanoplastii zależy od jakości użytych preparatów oraz profesjonalizmu fryzjera lub fryzjerki. Nie warto polegać na tanich kosmetykach i osobach niedoświadczonych, ponieważ skutki mogą być opłakane. Trzeba również przygotować się na dość duży wydatek, ponieważ przy długich i mocno kręconych włosach koszt zabiegu może sięgać 1000 złotych.

Bibliografia / Netografia

  • fryzomania.pl, Nanoplastia – na czym polega, jak ją wykonać, ile kosztuje?, https://www.fryzomania.pl/blog/nanoplastia-na-czym-polega-jak-ja-wykonac-ile-kosztuje.html, Data publikacji: 2021.05.21, Data odczytu: 2023.04.15
  • hairstore.pl, Okiem eksperta: nanoplastia włosów. Odpowiada Kamila Sieradzan, https://www.hairstore.pl/blog/nanoplastia-wlosow-pytania-i-odpowiedzi/, Data publikacji: 2021.05.05, Data odczytu: 2023.04.15
  • hairstore.pl, Orlewicz M., Nanoplastia włosów – konkurencja dla keratynowego prostowania włosów?, https://www.hairstore.pl/blog/nanoplastia-wlosow/, Data publikacji: 2021.06.25, Data odczytu: 2023.04.15
plusy i minusy nanoplastii

Podziel się opinią!

2 odpowiedzi

  1. W trakcie poszukiwania w sieci potrzebnych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Chcę wyrazić uznanie za Twój trud. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie tu zaglądał, aby poczytać nowe posty.

  2. Dobry i ciekawy wpis. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Będę rekomendował to miejsce i częściej odwiedzał, żeby poczytać nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *