Szukaj

Wady i zalety pieca elektrodowego

Piec elektrodowy może stanowić alternatywę dla innych systemów grzewczych wykorzystujących energię elektryczną (np. pompy ciepła), jednak należy poznać wszystkie wady i zalety takiego urządzenia. Co wiadomo na temat kotłów elektrodowych i dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie u siebie?

Piec elektrodowy - zalety i wady

Piec elektrodowy ma zalety, dzięki czemu może stanowić główne lub dodatkowe źródło ogrzewania w domach mieszkalnych i obiektach komercyjnych.

Zalety pieca elektrodowego

Wysoka efektywność grzewcza

Według producentów sprawność kotła elektrodowego może sięgać 98-99% – w rezultacie prawie cała zużyta energia elektryczna zostaje zamieniona na energię grzewczą. Ponadto urządzenie charakteryzuje się niską bezwładnością cieplną, dzięki czemu bardzo szybko osiąga zadaną temperaturę. Tym sposobem pomieszczenia nagrzewają się w krótkim czasie i można łatwo regulować panującą w nich temperaturę. Po uzyskaniu temperatury zadanej na sterowniku piec przejdzie w tryb czuwania, a następnie włączy się, gdy temperatura spadnie – dzięki temu praca układu jest bardziej oszczędna i efektywna.

Uniwersalność

Piece elektrodowe nadają się do ogrzewania różnych budynków – od niewielkich domków letniskowych, przez mieszkania i standardowe domy jednorodzinne, aż po sklepy, magazyny i obiekty przemysłowe. W zależności od powierzchni można zastosować jeden piec lub układ składający się z kilku urządzeń. Przykładowo do ogrzania domu o powierzchni 220 m2 wystarczy jeden piec o mocy 15 kW, natomiast kotłownia hali o powierzchni ok. 1000 m2 może być wyposażona w dwa piece o mocy 30 kW.

Niski koszt inwestycji

Piec elektrodowy o mocy 15 kW kosztuje w granicach 2500-5000 zł. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to urządzenie bezemisyjne (tzn. nie wydziela szkodliwych spalin) i można starać się o dofinansowanie do jego zakupu w ramach programu „Czyste powietrze”. Ponadto przy piecu elektrodowym nie trzeba kupować komina, robić przyłącza gazowego, budować kotłowni ani dokonywać dużych zmian w dotychczasowej instalacji. Niemniej koszt inwestycji znacznie wzrośnie, jeżeli użytkownik zdecyduje się na połączenie pieca z fotowoltaiką lub z buforem ciepła.

Niewielki rozmiar

Piec elektrodowy to bardzo kompaktowe urządzenie o wymiarach w granicach 50-60 cm wysokości, 30-45 cm szerokości i ok. 20 cm głębokości. Dzięki temu można je zamontować na ścianie (natynkowo lub podtynkowo) w dowolnym miejscu. Z tego względu kocioł elektrodowy sprawdzi się w niewielkich budynkach (mały sklep, domek letniskowy) oraz w domach, które nie mają oddzielnej kotłowni.

Bezpieczeństwo

Ogrzewanie domu piecem elektrodowym to bezpieczne rozwiązanie – nie ma ryzyka zatrucia czadem, wybuchu czy pożaru. Co się stanie, gdy w układzie będzie za mało czynnika chłodzącego? Wówczas urządzenie przestanie pracować i nie ma obawy, że dojdzie do przegrzania instalacji.

Kompatybilność z różnymi systemami

Piec elektrodowy można podłączyć do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, gdzie będzie współpracować z kotłem na paliwo stałe. Dzięki temu właściciel budynku nie jest uzależniony od dostępności paliwa i może włączyć ogrzewanie elektryczne, gdy np. nie ma możliwości dokładania węgla, drewna czy pelletu. Kocioł elektrodowy można również podłączyć do wymiennika ciepłej wody użytkowej.

Wygoda użytkowania

Ogrzewanie domu piecem elektrodowym to z pewnością wygodne rozwiązanie. Nie trzeba organizować opału ani martwić się brakiem miejsca do jego przechowywania. Podczas codziennej eksploatacji piec jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ nie wymaga dokładania paliwa, usuwania popiołu, czyszczenia z pyłu. Wystarczy ustawić pożądaną temperaturę albo wybrać odpowiedni program. Pracą pieca można sterować również zdalnie za pomocą smartfona.

Piec elektrodowy nie jest wolny od wad. Przede wszystkim jest to mało popularna technologia, w związku z czym trudno znaleźć informacje, jak kocioł sprawdza się w praktyce i po wielu latach użytkowania.

Wady pieca elektrodowego

Koszty ogrzewania

W przypadku pieców elektrodowych koszty ogrzewania są ściśle uzależnione od cen prądu, ponieważ urządzenie produkuje mniej więcej tyle samo ciepła, ile zużyje energii elektrycznej. Żeby zredukować koszty ogrzewania, można na przykład wyposażyć kotłownię w bufor do magazynowania ciepła, który pozwala ograniczyć zużycie prądu w czasie droższej taryfy. Kocioł elektrodowy może być również zasilany przez domową instalację fotowoltaiczną – tym sposobem można ogrzewać dom i tanio, i w pełni ekologicznie.

Wysokie wymagania co do nośnika ciepła

Piec elektrodowy powinien pracować w specjalnie do tego przeznaczonym, zamkniętym układzie. Bezpośrednie podłączenie do istniejącej instalacji może skutkować m.in. awariami oraz znacznie wyższym zużyciem energii elektrycznej. Żeby piec elektrodowy działał sprawnie i z pełną wydajnością, należy zadbać również o to, aby czynnik chłodzący (woda) miał zalecane przez producenta parametry. W celu uzyskania wymaganej rezystancji trzeba dolać wodę destylowaną albo dosypać odpowiednią soli lub sody oczyszczonej. Dodatkowo w trakcie eksploatacji należy kontrolować opór cieczy, żeby kocioł działał z jak najwyższą sprawnością.

Niezalecany przy niektórych rodzajach rur i grzejników

Kotły elektrodowe są mało kompatybilne z grzejnikami żeliwnymi ze względu na ich dużą objętość, zanieczyszczenia oraz niejednorodną powierzchnię wewnętrzną. Dlatego osoby, które posiadają takie grzejniki, powinny wymienić je na stalowe lub aluminiowe, ewentualnie starannie przepłukać instalację. Pewne problemy może stwarzać również instalacja składająca się z rur stalowo-plastikowych. Chodzi tutaj m.in. o podatność na odkształcenia oraz możliwość występowania przecieków na łączeniach. Kotły tego typu mogą natomiast współpracować z rurami metalowymi, miedzianymi lub polipropylenowymi.

Osadzanie kamienia na elektrodach

Wydajność grzewcza pieca może z czasem się obniżyć ze względu na osadzanie się kamienia oraz innych zanieczyszczeń na elektrodach. Dlatego kocioł wymaga okresowego czyszczenia z nagromadzonego osadu oraz przepłukania układu – podczas tej czynności może być konieczne dostosowanie czynnika chłodzącego do wymaganej rezystancji. Z czasem zużyte elektrody trzeba będzie wymienić, a ich koszt wynosi ok. 50% ceny całego kotła.

Wymaga fachowego montażu

Zaletą kotłów elektrodowych jest stosunkowo szybki i prosty montaż – wystarczy podłączyć urządzenie do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Niemniej trzeba do tego zaangażować specjalistów, najlepiej wykwalifikowanych instalatorów systemów grzewczych. Nie potrzeba tutaj żadnego projektu ani zezwolenia, jednak wymagane są odpowiednie warunki, tj. siła (napięcie trójfazowe), wystarczająca moc przyłączeniowa oraz niezależne uziemienie.

Plusy i minusy pieca elektrodowego - podsumowanie

Piec elektrodowy to alternatywa dla tradycyjnych kotłów elektrycznych z grzałką. Urządzenie nadaje się do ogrzewania zarówno niewielkich obiektów (np. domy jednorodzinne, sklepy), jak i budynków o znacznej powierzchni (np. hale magazynowe). Dzięki niewielkim gabarytom nie potrzebuje oddzielnej kotłowni, zaś wygodne użytkowanie zapewnia nowoczesna automatyka z możliwością sterowania zdalnego. Koszty ogrzewania mogą być jednak wysokie, jeśli urządzenie nie będzie współpracować z buforem ciepła ani z własną instalacją fotowoltaiczną. Poza tym piec elektrodowy wymaga okresowego czyszczenia oraz utrzymywania stałego poziom rezystancji czynnika chłodniczego.

Bibliografia / Netografia

  • ogrzewanieprademzadarmo.pl, Emzeta M., Ogrzewanie prądem – kocioł elektrodowy – szczegóły, https://ogrzewanieprademzadarmo.pl/kociol-elektrodowy-szczegoly/, Data publikacji: 2017.01.28, Data odczytu: 2023.03.22
  • galanshop.eu, Instrukcje do kotłów elektrycznych, https://pl.galanshop.eu/instruction-manual, Data odczytu: 2023.03.23
  • buildex.techinfus.com,  Jak działa wybór chłodziwa do kotła elektrodowego,  https://buildex.techinfus.com/pl/kotly/elektroliznyj-kotel.html, Data publikacji: 2019.05.31, Data odczytu: 2023.03.23
  • youtube.com, O kotłach elektrodowych: zasada działania i schemat podłączenia do istniejącej instalacji elektrycznej,  https://www.youtube.com/watch?v=t8p1V0yYsqw, Data odczytu: 2023.03.23
  • liderbudowlany.pl, Piec elektrodowy – opinie. cena, zużycie prądu, https://www.liderbudowlany.pl/artykul/instalacje/piece-kotly/piec-elektrodowy-opinie-cena-zuzycie-pradu/ Lider Budowlany, Data odczytu: 2023.03.23
plusy i minusy pieca elektrodowego

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Jestem pod wrażeniem głębokości i dokładności przedstawionych informacji. Artykuł Pani Magdaleny świetnie wyjaśnia zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania grzewczego. Dzięki wysokiej efektywności grzewczej, uniwersalności zastosowania, niskim kosztom inwestycji, kompaktowemu rozmiarowi, bezpieczeństwu użytkowania oraz kompatybilności z różnymi systemami, piec elektrodowy wydaje się być doskonałym wyborem dla wielu gospodarstw domowych i obiektów komercyjnych. Oczywiście, jak każde rozwiązanie, ma też swoje wady, ale po przemyśleniu wszystkich argumentów jestem przekonany, że zdecyduję się na zakup pieca elektrodowego. Dziękuję za tak wyczerpujący i merytoryczny artykuł, który pomógł mi podjąć świadomą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *