Szukaj

Wady i zalety pasieki wędrownej

Pasieka wędrowna to specyficzny sposób zarządzania ulami. Polega on na tym, że pszczelarz, zamiast stacjonarnej pasieki, postawionej ciągle w jednym miejscu, wozi rodziny po dostępnym terenie, w miejscu gdzie kwitnie konkretny pożytek. Taka wędrowna pasieka to bardzo ciekawy sposób gospodarowania ulami, jednak ma swoje wady i zalety.

Pasieka wędrowna - zalety i wady

Pasieka wędrowna, choć jest bardzo skomplikowanym sposobem pszczelarzenia, niesie ze sobą wiele zalet, dzięki którym, pomimo ogromnego nakładu sił i skomplikowanej organizacji, jaką trzeba przeprowadzać, aby ją prowadzić, wielu pszczelarzy na nie się decyduje.

Zalety pasieki wędrownej

Możliwość korzystania z wielu pożytków w ciągu roku

Przewożenie pasieki pomiędzy miejscami, gdzie kwitną różne pożytki powoduje, że pszczoły zbierają nektar ciągle, korzystają z wielu różnorodnych pożytków, z których tworzą jednorodny miód. Taka wędrówka z ulami powoduje, że robotnice nie czekają, aż w okolicy zakwitnie kolejny pożytek, tylko pracują ciągle, zbierają nektar i pyłek.

Możliwość pozyskiwania czystego miodu jednoskładnikowego

Przenoszenie pasieki z miejsca na miejsce powoduje, że może pszczelarz może zdecydować, że w tym momencie decyduje się na wykorzystanie akacji, przewozi roje w miejsce, w którym kwitną akacje. Jeśli chce pozyskać miód faceliowy, przenosi pasiekę w obręb kwitnienia facelii. W gestii pszczelarza jest decyzja, co i kiedy zbierają jego pszczoły i jaki produkt chce pozyskać.

Większa, niż przy pasiece stacjonarnej, ilość pozyskiwanego miodu

Pszczoła zbiera nektar w promieniu dwóch kilometrów od ula. Co za tym idzie, w trakcie roku ma możliwość skorzystania z kilku pożytków w ciągu roku. Niewiele pasiek położonych jest tak, by robotnice nanosiły nektar i pyłek w trybie ciągłym. Postawienie na pasiekę wędrowną powoduje, że robotnice pracują w trybie ciągłym, zdobywając dużo więcej nektaru i produkując znacząco więcej miodu.

Jeżdżenie z ulami w miejsca, gdzie kwitną pożytki to ciężkie i intensywne przedsięwzięcie. Wymaga zaangażowania, czasu, energii, zorganizowania transportu oraz sposobu przenoszenia uli. Nie jest to łatwe zadanie.

Wady pasieki wędrownej

Konieczność przewożenia uli z miejsca na miejsce

Ideą pasieki wędrownej jest podążanie z ulami za pożytkami. Pszczelarz decydujący się na ten rodzaj prowadzenia działalności, co kilka tygodni przenosi swoje ule na naczepy samochodów transportowych, pozyskuje zebrany miód – najczęściej czysty, jednoskładnikowy – i przewozi pszczoły robotnice w miejsce, gdzie kwitną kolejne pożytki. Jest to zadanie czasochłonne, a prace związane z miodobraniem są częstsze i bardziej intensywne, niż w klasycznej pasiece.

Większy nakład sił i pracy niż w pasiece stacjonarnej

Prowadzenie pasieki wędrownej to bardzo skomplikowane zadanie, w którym trzeba jednocześnie śledzić cykl pożytków, stan pszczół, zadbać o odpowiednie ule i wentylację oraz, co najważniejsze – wielokrotnie w ciągu sezonu przeprowadzać miodobranie, by realnie skorzystać z profitów, jakie daje wędrowanie za pożytkami.

Skomplikowany proces logistyczny

Pasieka wędrowna to ogromne logistyczne przedsięwzięcie. Pamiętać należy, że przewieźć trzeba z miejsca na miejsce, niekiedy wiele kilometrów, około 100 rodzin pszczelich. Wymaga to zorganizowania skomplikowanego transportu, zbudowania planu logistycznego, zabezpieczenia uli na czas transportu, zadbanie o odpowiednią wentylację uli w trakcie przewozu i wiele innych istotnych kwestii. Ważny jest sposób umieszczania uli na naczepach, rozładunku, wynajem lub zorganizowanie transportu w przeciągu całego roku. To wszystko składa się na bardzo skomplikowany, wieloelementowy proces, który jest trudny do opanowania i zorganizowania.

Plusy i minusy pasieki wędrownej - podsumowanie

Proces przewożenia uli wiąże się z ogromnym nakładem pracy i czasu. Powiązany jest ze skomplikowanym transportem i stworzeniem planu logistycznego, zadbaniem o pszczoły w czasie transportu i specjalnym rodzajem uli. Pomimo znacznego skomplikowania prowadzenia pasieki wędrownej, wielu pszczelarzy decyduje się na nią, ponieważ pozwala na pozyskiwanie jednoskładnikowych miodów, daje więcej miodu produkowanego przez pszczoły i zapewnia rojowi stałe korzystanie z dobrobytu kwitnących pożytków.

Bibliografia / Netografia

  • Boguta A., Organizacja i znaczenie pasieki wędrownej, Szepieltowo 2015
  • Kurek-Górecka A. Balwierz i in., Dietetyczne aspekty zastosowania pyłku pszczelego, https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2017/Nr%203/Bromatologia%203_2017%20art%2001%20s%20191-200.pdf, Data dostępu: 2022.11.15
  • Praca zbiorowa, Podręcznik dla pszczelarzy, http://pasiekamichalow.weebly.com/uploads/5/9/5/4/5954604/jadoxdocument_12454_124859.pdf,
    Data dostępu: 2022.12.02
  • Ślosarz J., Miesięczne zalecenia pasieczne, https://modr.pl/sites/default/files/brochures/miesieczne_zalecenia_pasieczne.pdf, Data dostępu: 2022.12.06
pasieka wędrowna wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *