Wady i zalety wiązu Turkiestanu
Wiąz Turkiestanu może być idealnym materiałem na żywopłot, jednak – jak każda inna roślina – ma swoje wady i zalety. Co to za gatunek? Niektóre osoby być może znają go pod inną nazwą, np. jako wiąz syberyjski lub mandżurski. Niezależnie jednak od powszechnego nazewnictwa Ulmus pumila to wysoki krzew lub niskie drzewo, które miało swoje początki w Azji. Dziś wiąz Turkiestanu uprawiany jest również w Ameryce Północnej, Argentynie i Europie Południowej, gdzie w sprzyjających warunkach ulega naturalizacji. Dlaczego warto posadzić ten gatunek w swoim ogrodzie i co należy wówczas wziąć pod uwagę?
Wady i zalety bananów
Banany to popularne w Polsce owoce tropikalne, które mają swoje wady i zalety. Sprowadza się je z krajów Ameryki Południowej, Afryki Zachodniej i Karaibów. Niektórzy jedzą je na okrągło ze względu na smak i zawartość cennych dla organizmu składników. Inni sięgają po banany od czasu do czasu i dodają je głównie do koktajli czy wypieków. Niektórzy zaś starają się unikać tych owoców chociażby ze względu na dietę czy problemy zdrowotne. Czy słusznie?
Wady i zalety drewna
Drewno to najstarszy materiał konstrukcyjny i przez tysiące lat stosowania człowiek odkrył chyba wszystkie jego wady i zalety. Współcześnie coraz częściej zastępuje się je innymi surowcami (tworzywami sztucznymi, stalą), jednak są dziedziny, w których jest bezkonkurencyjne. Choć nie jest to materiał idealny (a może właśnie dlatego), drewno zyskało już około 30 tysięcy zastosowań. Dlaczego?
Wady i zalety GMO
GMO to dość kontrowersyjny temat, jednak żeby wyrobić sobie własne zdanie, warto poznać najważniejsze wady i zalety tej technologii. Jakich argumentów używają przeciwnicy genetycznych manipulacji? Dlaczego w Stanach Zjednoczonych zdecydowana większość żywności to produkty GMO? Odpowiedni na te i inne pytania można znaleźć w niniejszym artykule.
Wady i zalety cebuli
Cebula jest jednym z najpopularniejszych składników w kuchni, dlatego warto poznać najważniejsze wady i zalety tego warzywa. Allium cepa należy docenić za prozdrowotne właściwości, ale wielu osobom mogą przeszkadzać „skutki uboczne” pojawiające się po spożyciu dań z cebulą.
Wady i zalety bycia pszczelarzem
Pszczelarstwo jest zajęciem wyjątkowo wdzięcznym. Zazwyczaj hodowle pszczół zaczynają pasjonaci, osoby które realnie chcą hodować pszczoły i wiążą swoje życie z biznesem pszczelarskim. Są także pszczelarze amatorzy traktujący to zajęcia jako hobby i pasję realizowaną obok właściwej pracy. Niezależnie, jaką drogą idzie osoba zajmująca się hodowlą owadów, zauważyć można pewne wady i zalety bycia pszczelarzem.
Wady i zalety pszczelarstwa miejskiego
Pszczelarstwo miejskie staje się w ostatnim czasie coraz popularniejsze. Popularyzowanie postaw proekologicznych oraz wzrost świadomości o istotności roli zapylaczy dla przetrwania życia na ziemi powodują, że w miastach coraz częściej pojawiają się ule. Pasieka miejska ma jednak swoje wady i zalety.
Wady i zalety pasieki stacjonarnej
Pasieka stacjonarna to najbardziej klasyczny sposób pszczelarstwa. Na określonym terenie pszczelarz stawia ule i zamieszkujące je rodziny pszczele pracują na obszarze o promieniu około dwóch kilometrów. Jest to dość stabilny sposób prowadzenia gospodarstwa pasiecznego. Znane są okoliczne pożytki oraz przewidywany cykl kwitnienia. Najczęściej w takiej pasiece odbywa się miodobranie 3 razy w roku i pozyskuje miód wielokwiatowy.
Wady i zalety pasieki wędrownej
Pasieka wędrowna to specyficzny sposób zarządzania ulami. Polega on na tym, że pszczelarz, zamiast stacjonarnej pasieki, postawionej ciągle w jednym miejscu, wozi rodziny po dostępnym terenie, w miejscu gdzie kwitnie konkretny pożytek. Taka wędrowna pasieka to bardzo ciekawy sposób gospodarowania ulami, jednak ma swoje wady i zalety.
Wady i zalety pszczelarstwa
Pszczelarstwo jako pasja i sposób na utrzymanie się, ma swoje mocne i słabe strony. Rozpatrywać można także jego korzyści dla środowiska i wartość prozdrowotną. Wydawało by się, że pszczelarstwo to samo dobro, jednak ma także swoje ciemne strony. W niniejszym tekście spróbujemy przeanalizować wady i zalety pszczelarstwa jako formy stałego, rodzinnego biznesu zapewniającego stabilny dochód pszczelarzowi i jego rodzinie.