Szukaj

Wady i zalety pracy jako elektryk

Praca jako elektryk ma wady i zalety, przy czym wszystko zależy od predyspozycji człowieka. Niektórzy mogą narzekać na pewne aspekty tego zawodu, inni poczują się w nim jak przysłowiowa ryba w wodzie. Duży wpływ na poziom satysfakcji zawodowej elektryka będzie miała forma zatrudnienia. Niemniej zarówno praca w prywatnej firmie, jak i prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma swoje blaski i cienie.

Praca w roli elektryka - zalety i wady

Praca jako elektryk ma wiele plusów. Dlaczego osoby o odpowiednich predyspozycjach są zadowolone z wyboru kariery „pod napięciem”?

Zalety pracy jako elektryk

Zadowalające zarobki

Mediana wynagrodzeń na stanowisku elektryka wynosi 5780 zł brutto, przy czym połowa elektryków zarabia w przedziale od 4800 zł do 7050 zł, zaś jedna czwarta elektryków zarabia mniej niż 4800 zł lub powyżej 7050 zł brutto. Satysfakcja finansowa zależy w dużej mierze od posiadanych uprawnień oraz doświadczenia zawodowego. Niemniej na najlepsze zarobki w tej branży mogą liczyć osoby zatrudnione w firmach energetycznych i budowlanych, a także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Oczywiście elektryk może również dorabiać do pensji, wykonując różne usługi dla lokalnej społeczności.

Możliwość rozwoju zawodowego

Elektryk nie musi popadać w zawodową stagnację i przez całe życie pracować dla jednej firmy. Fachowiec może również założyć własną działalność, by mieć realny wpływ na wysokość swoich zarobków. Elektryk może również zrobić dodatkowe uprawnienia, by móc na przykład wystawiać protokoły odbioru instalacji, sprawować funkcję biegłego sądowego lub rzeczoznawcy, a także nadzorować pracę innych osób. Osoba pracująca w tym zawodzie może również doszkalać się z różnych dziedzin lub skoncentrować się na jednej specjalizacji, np. instalacjach elektrycznych, elektroenergetyce, energoelektronice czy automatyce przemysłowej.

Pewna praca

Dopóki ludzie korzystają z elektryczności, dopóty będą potrzebować elektryków. Obecnie na polskim rynku występuje deficyt fachowców z tej dziedziny, dzięki czemu dobry elektryk nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem stałego zatrudnienia czy klientów na swoje usługi. Elektryk nie musi się obawiać, że nagle zabraknie mu pracy, a jego obowiązki przejmie sztuczna inteligencja lub automatyka przemysłowa. Wręcz przeciwnie – im więcej technologii, tym więcej zleceń dla elektryka. Poza tym instalacje i urządzenia są coraz bardziej zaawansowane, dzięki czemu osoby bez doświadczenia wolą zlecić montaż lub naprawę profesjonalnemu elektrykowi niż zająć się tym samodzielnie.

Szacunek społeczeństwa

Z kariery elektryka będą zadowolone również te osoby, którym zależy na wykonywaniu powszechnie szanowanego zawodu. Społeczeństwo ma świadomość zagrożeń wynikających z pracy „pod napięciem”, w dodatku elektryk wykonuje pracę umysłową, która wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Fachowiec postrzegany jest więc jako osoba, która zna się na czymś, czego nie potrafi większość społeczeństwa. Elektryk nie musi mieć ukończonych studiów, a i tak nikt nie zarzuci mu słabego wykształcenia, braku ambicji czy lenistwa.

Poczucie satysfakcji zawodowej

Przyzwoite zarobki, możliwość rozwoju i szacunek społeczeństwa – to wszystko sprawia, że elektrycy zazwyczaj lubią swoją pracę. Poczucie zawodowego spełnienia zapewnia również świadomość, że praca elektryka była, jest i zawsze będzie niezwykle ważna. Obowiązków elektryka nie może wykonywać laik ani robot, co również przekłada się na poczucie satysfakcji z wykonywanej profesji. Nie można też zapominać, że praca elektryka nie należy do nudnych ani powtarzalnych, a przedstawiciele tego zawodu codziennie mierzą się z różnymi wyzwaniami.

Praca jako elektryk ma swoje minusy, które warto rozważyć przed rozpoczęciem nauki tego zawodu. Z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się elektryk?

Wady pracy jako elektryk

Stosunkowo duże ryzyko zawodowe

Praca na tym stanowisku wiąże się z zagrożeniami, które mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu, a w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić nawet do utraty życia. Ryzyko zawodowe u elektryków obejmuje takie zagrożenia jak:

 • porażenie prądem elektrycznym,
 • oddziaływanie pola elektromagnetycznego,
 • oddziaływanie elektrostatyczne,
 • zagrożenie pożarem i wybuchem,
 • upadek z wysokości,
 • urazy mechaniczne spowodowane przez ruchome i nieruchome części maszyn,
 • poparzenie i/lub zatrucie szkodliwymi substancjami,
 • przeciążenie układu ruchu (zwłaszcza kręgosłupa),
 • pogorszenie wzroku.

Ponadto praca elektryka może wiązać się ze stresem wynikającym z dużej odpowiedzialności, ryzyka zawodowego oraz współpracy z klientami, którzy mogą wyrażać swoje niezadowolenie oraz wywierać presję (np. ze względu na ograniczony czas).

Duża odpowiedzialność

Elektryk odpowiada nie tylko za siebie i swoje zdrowie, ale także za bezpieczeństwo swoich klientów. Nieprawidłowo wykonane lub przerobione instalacje mogą doprowadzić do porażenia prądem, a także pożaru czy wybuchu. Z kolei błędy w podłączaniu i naprawie urządzeń mogą skutkować porażeniem użytkowników, a także całkowitym uszkodzeniem tego urządzenia i/lub instalacji. Warto przy tym pamiętać, że elektryka obowiązują przepisy o rękojmi sprzedaży, więc w razie wykrycia wady wykonania usługi konsument ma prawo do roszczenia (np. usunięcia wady, wymiany instalacji). Poza tym jeżeli wadliwie wykonana usługa spowoduje uszczerbek na zdrowiu użytkowników, wówczas elektryk może odpowiadać z tytułu przepisów kodeksu karnego.

Konieczność ciągłego doszkalania się

Żeby zostać profesjonalnym elektrykiem, można skończyć szkołę branżową I i II stopnia, wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Ochotnicze Służby Pracy lub ukończyć szkołę wyższą. Na koniec warto zdobyć certyfikat Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), dzięki któremu można legalnie świadczyć usługi z elektryki. Jednak na tym nie koniec, ponieważ elektryk musi stale aktualizować swoją wiedzę ze względu na ciągły rozwój technologii. Poleganie na nauce wyniesionej ze szkoły nie wystarczy, ponieważ instalacje elektryczne są coraz bardziej zaawansowane, a na rynku co i rusz pojawiają się nowe rozwiązania wymagające nabycia specjalistycznej wiedzy i poszerzenia kwalifikacji.

Wymaga szczególnych predyspozycji

Czy każdy może zostać elektrykiem? Teoretycznie tak, jednak osoby przygotowujące się do tego zawodu powinny mieć szczególne predyspozycje. Dobrym fundamentem będzie znajomość nauk ścisłych (a szczególnie matematyki i fizyki), a także łatwość przyswajania wiedzy z tych dziedzin. W tym zawodzie duże znaczenie ma odporność na stres, ponieważ elektryk często pracuje pod presją czasu, a przy tym ma świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności oraz ryzyka zawodowego. Jednocześnie praca ta wymaga umiejętności skupienia oraz analitycznego myślenia. Nie bez znaczenia będą również predyspozycje fizyczne, w tym szczególnie sprawność manualna, brak lęku wysokości oraz dobry wzrok.

Plusy i minusy pracy jako elektryk - podsumowanie

Zawód elektryka jest tak samo ważny jak elektryczność. Dzięki temu osoby zajmujące się elektryką zawodowo nigdy nie będą narzekać na brak pracy czy niechęć społeczeństwa. Warto również pamiętać, że elektryk może wybrać różne ścieżki kariery i rozwijać się zawodowo, więc to dobry kierunek dla kogoś, kto lubi się dokształcać i nie chce spędzić całego życia w jednym zakładzie pracy. Profesjonalny elektryk zwykle może liczyć na dobre zarobki, przy czym w tym zawodzie można również łatwo dorobić do regularnej pensji. Osoby kształcące się w tym zawodzie muszą jednak pamiętać o ciążącej na nich odpowiedzialności oraz zagrożeniach wynikających m.in. z bezpośredniego kontaktu z prądem elektrycznym.

Bibliografia / Netografia

 • zawodelektryk.pl, Dlaczego warto zostać elektrykiem, https://www.zawodelektryk.pl/dlaczego-warto/, Data odczytu: 2023.08.19
 • wynagrodzenia.pl, Ile zarabia elektryk 01.2023, https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-elektryk, Data odczytu: 2023.09.19
 • dokariery.pl, Maternia M., Praca pod napięciem, czyli kim jest elektryk i co zrobić żeby nim zostać, https://dokariery.pl/-/praca-pod-napieciem-czyli-kim-jest-elektryk-i-co-zrobic-zeby-nim-zostac-, Data publikacji: 2023.03.16, Data odczytu: 2023.08.19
 • kuzniatalentow.org.pl, Zagrożenia dla elektryka napraw urządzeń elektrycznych, http://kuzniatalentow.org.pl/2017/05/27/zagrozenia-dla-elektryka-napraw-urzadzen-elektrycznych/, Data publikacji: 2017.05.27, Data odczytu: 2023.08.19
plusy i minusy pracy jako elektryk

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *