Szukaj

Wady i zalety pracy jako fryzjer

Praca jako fryzjer, jak każda inna, ma swoje wady i zalety. Warto spojrzeć na ten zawód zarówno z perspektywy osoby pracującej na etacie, jak i osoby prowadzącej własny salon fryzjerski. Z jakimi trudnościami mierzą się przedstawiciele tego zawodu? Dlaczego warto zostać fryzjerem i zajmować się wyglądem innych osób?

Praca w roli fryzjera - zalety i wady

Praca jako fryzjer ma swoje dobre strony. Z pewnością najwięcej plusów tego zawodu dostrzegą osoby, które mają zdolności manualne i lubią przebywać wśród ludzi.

Zalety pracy jako fryzjer

Możliwe wysokie dochody

Mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4390 zł brutto, przy czym co drugi fryzjer otrzymuje pensję w granicach 3470 – 5770 zł, zaś 25 % osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia mniej niż 3470 zł, a kolejne 25 % otrzymuje więcej niż 5770 zł brutto. Wysokie dochody dotyczą przede wszystkim tych fryzjerów, którzy prowadzą własny salon – tutaj miesięczne zarobki mogą wynosić nawet 10 000 zł po odliczeniu kosztów działalności. Warto również pamiętać, że fryzjerzy mają duże możliwości zarabiania po godzinach oraz dywersyfikacji dochodów (np. przez sprzedaż kosmetyków do włosów, prowadzenie szkoleń).

Stabilność zatrudnienia

Fryzjer na ogół nie musi obawiać się o pracę, choć obecnie branża została osłabiona przez pandemię COVID-19 oraz podwyżki cen energii elektrycznej i gazu. Niemniej osoby zatrudnione w cudzym salonie mogą liczyć na umowę o pracę, z kolei fryzjerzy z własną działalnością nie mogą narzekać na brak klientów. Fryzjerzy będą potrzebni zawsze – włosy rosną cały czas, a współczesne kanony piękna zachęcają do poddawania się licznym zabiegom fryzjerskim (zwłaszcza takim jak koloryzacja, przedłużanie włosów, botox). Fryzjerzy nie muszą też obawiać się, że w każdej chwili mogą zostać zastąpieni przez roboty wyposażone w sztuczną inteligencję czy osoby bez doświadczenia.

Brak problemów ze znalezieniem pracy

W Polsce nawet w małych miejscowościach nie brakuje salonów fryzjerskich, w związku z czym osoby wykonujące ten zawód mają wiele możliwości do odbycia praktyk zawodowych czy podjęcia zatrudnienia. W dużych miastach ogłoszenia o poszukiwaniu fryzjera do pracy pojawiają się stale, przy czym głównym wymogiem jest doświadczenie lub ukończenie szkoły fryzjerskiej. Ponadto osoby ze smykałką do układania włosów mogą pracować nie tylko w salonie fryzjerskim, ale również na planie zdjęciowym, w teatrze lub telewizji. Osoby, które dysponują odpowiednio dużymi zasobami, mogą otworzyć własny salon i pracować na swoich zasadach. Wielu fryzjerów pracuje również dorywczo we własnym domu (np. w ramach niezarejestrowanej działalności gospodarczej) lub w innej firmie, np. w studiu fotograficznym.

Elastyczny grafik (w niektórych przypadkach)

Osoby prowadzące własny salon fryzjerski mogą dostosować swoje godziny pracy do możliwości czasowych klientów. W związku z tym fryzjer może mieć wolne poranki, a zajęte popołudnia i wieczory. Oczywiście właściciel salonu fryzjerskiego może ustalić również własne godziny pracy – tak, aby np. pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci czy innymi obowiązkami. Fryzjerzy mogą również świadczyć swoje usługi z dojazdem do klienta, co również pozwala na elastyczne manipulowanie grafikiem. Na elastyczne godziny pracy mogą liczyć również fryzjerzy zatrudnieni w cudzym salonie, przy czym wszystko zależy od postawy pracodawcy, innych pracowników oraz potrzeb klientów.

Możliwość rozwoju zawodowego

Osoby zainteresowane pracą w tym zawodzie mają do wyboru różne ścieżki kariery. Fryzjer może ukończyć szkołę branżową I stopnia, technikum fryzjerskie lub szkołę policealną na kierunku specjalista ds. usług fryzjerskich. Co więcej, fryzjerem można zostać również bez szkoły – wystarczy ukończyć specjalistyczny kurs lub odbyć praktyki zawodowe u mistrza fryzjerstwa. Po nabyciu podstawowych umiejętności fryzjer może poszerzać swoje kompetencje poprzez udział w warsztatach, szkoleniach czy targach w branży beauty. Osoby, które chcą rozwijać się zawodowo, mogą również szkolić się w wąskiej specjalizacji, np. przedłużaniu włosów, koloryzacji czy usługach barberskich. Z kolei osoby prowadzące własną działalność mogą stworzyć całą sieć salonów fryzjerskich lub zawrzeć współpracę z innymi osobami z branży beauty i stworzyć kompleksowy salon urody.

Poczucie satysfakcji zawodowej

Fryzjerstwo to bardzo kreatywne zajęcie, które może zapewnić poczucie spełnienia zawodowego, szczególnie u osób zainteresowanych branżą beauty. Nie ma tu miejsca na nudę, ponieważ fryzjer codziennie mierzy się z różnymi wyzwaniami i usiłuje nadążyć za szybko zmieniającymi się trendami. Dobry fryzjer często słyszy komplementy od zadowolonych klientów i widzi spektakularne efekty swojej pracy, co działa bardzo motywująco. Poczucie zawodowej satysfakcji z pewnością zwiększają stabilność zatrudnienia i dobre zarobki, o które w tren branży nietrudno.

Możliwość nawiązania ciekawych znajomości

Mówi się, że fryzjer jest jak psycholog, który zawsze wysłucha i potrafi doradzić. I rzeczywiście wielu klientów wykorzystuje fotel fryzjerski do zwierzeń, dzięki czemu fryzjer ma szansę bardzo dobrze poznać osobę, z którą pracuje. Można w ten sposób zawrzeć obiecujące znajomości – zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Rozmowa z klientem może na przykład zaowocować pozyskaniem dodatkowych zleceń (np. na wykonanie fryzur do sesji fotograficznych) lub dłuższą współpracą, np. pod kątem dostaw produktów fryzjerskich czy usług marketingowych dla salonu. Fryzjerzy z dużych miast mają również szansę na poznanie znanych osób, np. muzyków, sportowców, aktorów czy polityków.

Praca fryzjera bywa wymagająca i wiąże się z pewnymi minusami, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem nauki tego zawodu.

Wady pracy jako fryzjer

Zagrożenia dla zdrowia

Praca fryzjera jest dość wymagająca pod względem fizycznym. Przed większość czas trzeba stać na nogach, co może w przyszłości zaowocować żylakami. Podczas wykonywania zabiegów fryzjer zwykle musi wykonywać powtarzalne ruchy i pochylać się nad klientem, co może doprowadzić do problemów z kręgosłupem. Co więcej, fryzjerzy mają również kontakt ze szkodliwymi związkami chemicznymi, które mogą przyczynić się do stanów zapalnych skóry, schorzeń układu oddechowego (np. astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli), chorób neurologicznych, a także nowotworów. Praca w salonie fryzjerskim wiąże się również z ryzykiem skaleczenia oraz zachorowania na chorobę zakaźną.

Niestabilne zarobki

Problem niestabilnych zarobków dotyczy głównie fryzjerów, którzy prowadzą własny salon. W tej sytuacji dochody są uzależnione od obrotów, które nie zawsze będą równie wysokie. O ile usługi strzyżenia sprzedają się niezależnie od pory roku, o tyle droższe zabiegi (np. koloryzacja, przedłużanie włosów) są najpopularniejsze w sezonie ślubnym oraz przed świętami i uroczystościami. W efekcie fryzjerzy muszą przygotować się na słabsze zarobki zwłaszcza na początku roku i w listopadzie.

Duża konkurencja

Fryzjerstwo to dość popularne zajęcie, co przekłada się na dużą konkurencję na rynku. Nawet w niewielkich miejscowościach można znaleźć przynajmniej 3-4 zakłady fryzjerskie, a do tego nie brakuje osób, które zajmują się strzyżeniem dorywczo lub świadczą usługi fryzjerskie z dojazdem do klienta. Z tego względu fryzjerzy często są zmuszeni prowadzić konkurencyjną politykę cenową, co z kolei może wiązać się z niższymi zarobkami lub koniecznością wydłużenia godzin pracy.

Praca w soboty i przed świętami

Salony fryzjerskie z reguły są otwarte od wtorku do soboty i to właśnie szósty dzień tygodnia jest w tej branży najbardziej oblegany przez klientów. Po pierwsze, wiele osób planuje wizytę u fryzjera właśnie na dzień wolny od pracy, ponieważ niektóre zabiegi są bardzo czasochłonne i wymagają spędzenia przynajmniej 4-5 godzin na fotelu fryzjerskim. Poza tym w soboty jest dużo pracy przy fryzurach okolicznościowych, zwłaszcza z okazji ślubu. Fryzjerzy mają pełne ręce roboty również tuż przed świętami, m.in. w Wigilię, Sylwestra czy Wielką Sobotę.

Często darmowa praca po godzinach

Fryzjerzy i fryzjerki nie mają lekko również ze względu na… rodzinę i przyjaciół. Bliskie osoby często proszą o podcięcie włosów lub ułożenie fryzury okolicznościowej, co niestety wiąże się z darmową pracą po godzinach. Zdarza się, że fryzjerzy znacznie więcej czasu poświęcają innym niż sobie i w efekcie sami mają zaniedbane włosy albo pojawiają się na przyjęciach rodzinnych bez ułożonej fryzury.

Ciągły kontakt z ludźmi

Praca fryzjera wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Niestety niektórzy mają nierealne wymagania i sami nie wiedzą, czego dokładnie chcą. Tacy klienci często są niezadowoleni z efektu i żądają darmowych poprawek lub grożą wystawieniem negatywnych opinii o salonie. Zdarzają się również klienci agresywni i wulgarni, co z pewnością nie wpływa dobrze na morale pracownika zakładu fryzjerskiego.

Konieczność dbania o markę

Każdy fryzjer musi dbać o swoją markę – niezależnie od tego, czy prowadzi własny salon czy pracuje w cudzym. W związku z tym fryzjer powinien mieć zadbane włosy i modną fryzurę, a przy tym musi emanować pozytywnym nastawieniem. Zniszczone agresywną koloryzacją i źle ostrzyżone włosy mogą odstraszyć potencjalnych klientów, co z kolei przełoży się na niższe obroty. Zła fryzura może również utrudniać podjęcie pracy, ponieważ pracodawca raczej nie zatrudni osoby, która swoim wyglądem będzie antywizytówką salonu. Fryzjer powinien również mieć na uwadze dobre relacje z klientami, co oznacza m.in. częste uśmiechanie się (nawet pomimo złego samopoczucia) i trzymanie nerwów na wodzy.

Plusy i minusy pracy jako fryzjer - podsumowanie

Fryzjerstwo to bardzo kreatywne zajęcie, które daje poczucie satysfakcji i spełnienia zawodowego. Osoby pracujące na tym stanowisku mogą rozwijać się, założyć własną działalność i z czasem osiągnąć wysokie dochody. Fryzjerzy zwykle nie mogą też narzekać na brak ofert pracy czy klientów, co przekłada się na poczucie stabilizacji zawodowej. Przedstawiciele tej profesji mogą jednak skarżyć się na problemy zdrowotne wynikające ze specyfiki pracy, dużą konkurencję oraz bardzo wymagających klientów.

Bibliografia / Netografia

  • smoglab.pl, Ćwik P. Czym oddycha fryzjer? Salony fryzjerskie i kosmetyczne to rezerwuary toksyn, https://smoglab.pl/czym-oddycha-fryzjer-salony-fryzjerskie-i-kosmetyczne-to-rezerwuary-toksycznych-zwiazkow/, Data publikacji: 2019.04.29, Data odczytu: 2023.08.18
  • wynagrodzenia.pl, Ile zarabia fryzjer? 01.2023, https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-fryzjer, Data odczytu: 2023.08.18
  • gowork.pl, Kopacz J., Ile zarabia fryzjer? Sprawdź, jakie musi mieć kwalifikacje osoba na tym stanowisku!, https://www.gowork.pl/poradnik/22/kariera/ile-zarabia-fryzjer-sprawdz-jakie-musi-miec-kwalifikacje-osoba-na-tym-stanowisku/, Data publikacji: 2023.01.05, Data odczytu: 2023.08.18
  • fryzjada.pl, Pydzińska A., Fryzjer – blaski i cienie zawodu, https://fryzjada.pl/fryzjer-blaski-i-cienie-zawodu/, Data publikacji: 2019.06.24, Data odczytu: 2023.08.18
plusy i minusy pracy jako fryzjer

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *