Szukaj

Wady i zalety pracy w biurze nieruchomości

Zawód agenta nieruchomości wciąż owiany jest mgiełką tajemnicy. Niektórzy uważają, że jest to słaba profesja, w której udaje się dobrze zarabiać tylko małej grupie wybrańców. Czy taka jest prawda? A może praca w burze nieruchomości wiąże się z samymi korzyściami?

Praca w biurze nieruchomości - zalety i wady

Zalety pracy w biurze nieruchomości to:

Zalety pracy w biurze nieruchomości

Nienormowane godziny pracy

Mimo iż nienormowane godziny pracy mogą zostać przedstawione jako wady, to dla niektórych osób, mogą być one także zaletami. W tym zawodzie bez problemu można w ciągu dnia wyskoczyć na lunch, siłownię czy zrobić zakupy i to w porach, w których w „normalnej” pracy byłoby to niemożliwe.

Możliwość zarobienia dużych pieniędzy

Niewątpliwym atutem pracy jako pośrednik nieruchomości są niemal nieograniczone zarobki. Dochody finansowe nie są ograniczone do wynagrodzenia godzinowego lub podyktowanego wynagrodzeniem firmy, a zależą od nakładu pracy i zaangażowania agenta. Z tego względu, miesięczne dochody najlepszych agentów nieruchomości są zdecydowanie wyższe niż średnie wynagrodzenie w kraju. Z pewnością jest to bardzo motywujące i pozwala na wygodne życie.

Brak rutyny

W pracy agenta nieruchomości nie ma miejsca na rutynę. Każdy dzień wygląda inaczej, należy wykonywać inne obowiązki i spotykać się z różnymi klientami. Sprawia to, że z pewnością nie jest to praca monotonna czy nużąca. Ponadto, agent nieruchomości w dużej mierze sam podejmuje decyzje dotyczące wykonywanej pracy. Od agencji, z którą współpracuje dostaje określone warunki współpracy i zna swoje obowiązki zawodowe. Nie otrzymuje jednak żadnych poleceń służbowych, ani nie ma podrzędności i hierarchii, jak np. w korporacjach.

Wśród wad pracy w biurze nieruchomości najczęściej wymienia się:

Wady pracy w biurze nieruchomości

Nienormowane godziny pracy

Dla niektórych osób bardzo dużym problemem związanym z pracą w zawodzie agenta nieruchomości są nienormowane godziny pracy. Agenci nie mają określonych godzin, w których mają wykonywać swoje obowiązki. Bardzo często muszą oni dostosowywać się do potrzeb swoich klientów. W praktyce oznacza to, że pośrednicy muszą pracować wieczorami lub w weekendy. Czasem, szczególnie przy dużej ilości klientów, może się zdarzyć, że agent ma trudności ze znalezieniem wolnej chwili na własne sprawy. Problem z nienormowanymi godzinami pracy może być szczególnie dotkliwy, kiedy osoba będąca agentem ma już rodzinę i dzieci oraz związane z tym własne obowiązki.

Odpowiedzialność

Praca agenta nieruchomości wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Jeśli pośrednik źle wytłumaczy klientowi jakieś aspekty prawne, nie dopilnuje stron w zakresie umowy czy zawiedzie w jakiejkolwiek kwestii, która może przynieść negatywne konsekwencję dla klienta, to ten może nie tylko mieć o to pretensję, ale również starać się uzyskać odszkodowanie za poniesione straty.

Pensja zależna od wyników

Wiele osób decyduje się zostać agentem nieruchomości ze względu na rzekome ogromne zarobki. Niestety, jednocześnie zapominają oni o jednym – aby takie zarobki osiągać, trzeba dużo i intensywnie pracować, mocno angażować się w swoje obowiązki i mieć już rozwiniętą swoją markę osobistą. Osoby, które nie będą przykładały się do wykonywanych obowiązków zawodowych, czeka duże rozczarowanie. Agent nieruchomości nie dostaje bowiem stałej pensji – wszystko zależy od wyników, które osiąga. Oznacza to, że w jednym miesiącu może zarobić bardzo dużo, a w kolejnym kwotę ledwo wystarczającą na pokrycie bieżących kosztów. Warto również pamiętać, że zazwyczaj pierwsze trzy miesiące pracy, kiedy agent dopiero zaczyna poznawać branże, najczęściej nie przynoszą jeszcze żadnych pieniędzy.

Konieczność założenia działalności gospodarczej

Agenci nieruchomości niemal zawsze współpracują ze swoimi agencjami na podstawie umowy B2B. Oznacza to, że pośrednik musi posiadać swoją działalność gospodarczą. Prowadząc własny biznes, należy liczyć się nie tylko z korzyściami, ale również z obowiązkami z tym związanymi – czyli pamiętać o konieczności samodzielnego zdobywania klientów, czy płaceniu w terminie stałych opłat (ZUS, podatki itp.).

Plusy i minusy pracy w biurze nieruchomości - podsumowanie

Bez wątpienia praca w biurze nieruchomości nie jest dla każdego, gdyż jest to dość specyficzny zawód. Co prawda, aby go wykonywać pracę agenta nieruchomości nie trzeba mieć żadnych ukończonych studiów ani posiadać innego specjalistycznego wykształcenia, ale należy mieć odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim nie można bać się pracy z klientem. Trzeba być komunikatywnym, przekonującym, charyzmatycznym oraz potrafić wczuć się w sytuację klienta. Warto mieć na uwadze, że pośrednik nieruchomości nie tylko pomaga klientowi w znalezieniu odpowiedniej dla niego nieruchomości, ale również bierze udział w całym procesie nabywania domu lub lokalu, na każdym jego etapie. Z tego powodu, agent musi posiadać wiedze z zakresu obrotu nieruchomościami, która obejmuje różne dziedziny takie jak prawo czy finanse. Oznacza to, że pośrednik nieruchomości, aby być dobrym w swoim fachu i osiągać sukcesy musi być na bieżąco ze wszelkimi zmianami na rynku i nieustannie się doszkalać oraz podnosić swoje kompetencję. Wymaga to dużej dyscypliny i samozaparcia. Jak w każdym zawodzie, praca pośrednika nieruchomości ma swoje blaski i cienie. Dla niektórych nienormowane godziny wykonywania obowiązków i bycie „w pracy” praktycznie przez cały czas może być bardzo męczące, natomiast inni docenią taki styl życia – wszystko tak naprawdę zależy od charakteru danego człowieka.

Bibliografia / Netografia

  • praca-biznes.pl, Plusy i minusy w pracy pośrednika nieruchomości, https://www.praca-biznes.pl/plusy-i-minusy-w-pracy-posrednika-nieruchomosciami/, Data publikacji: 2017.06.28, Data odczytu: 2023.06.23
plusy i minusy pracy w biurze nieruchomości

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Kiedyś intensywnie interesowałem się zawodem agenta nieruchomości. Byłem przekonany, że to właśnie ta ścieżka kariery będzie dla mnie idealna. Wielokrotnie słyszałem o nienormowanych godzinach pracy, które dla wielu są wadą, ale dla mnie, jako osoby ceniącej sobie pewną swobodę i spontaniczność, to wydawało się być ogromnym atutem. Możliwość zarabiania w zasadzie „bez limitu”, w zależności od własnego zaangażowania, to kolejny element, który przyciągał mnie w stronę tego zawodu. Niestety, mimo wszystkich tych korzyści, wtedy pojawiały się pewne bariery, które zniechęciły mnie do dalszego śledzenia tej ścieżki kariery. Główną barierą była konieczność zdobycia licencji. Koszt szkoleń oraz samego egzaminu był dla mnie wtedy po prostu zbyt duży. Co więcej, zdobywanie licencji wymagało też poświęcenia sporej ilości czasu, który miałbym trudności ze znalezieniem przy innych obowiązkach.

    Wspominając o innych aspektach, które nie zostały poruszone w artykule, warto też dodać, że zawód agenta nieruchomości to nieustanny stres. To stawianie czoła oczekiwaniom klientów, negocjacje czy radzenie sobie z konkurencją, która w branży nieruchomości jest naprawdę duża. Każda nieruchomość to inna historia i inna dynamika współpracy, co dla niektórych może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *