Szukaj

Wady i zalety pracy w piekarni

Zapotrzebowanie na wyszkolonych piekarzy jest cały czas bardzo duże. Nic więc dziwnego, że dużo osób właśnie z tym zawodem wiąże swoje plany na przyszłość i wybiera taką ścieżkę edukacji. Trzeba jednak wiedzieć, że jak każda praca i ta w piekarni ma swoje wady i zalety. Jakie z nich mogą wpływać na poziom satysfakcji zawodowej?

Praca w piekarni - zalety i wady

Praca w piekarni jak najbardziej ma również swoje zalety. Do najczęściej wymienianych zalicza się:

Zalety pracy w piekarni

Szansa na szybkie pozyskanie pracy

Zapotrzebowanie na wyroby piekarnicze czy cukiernicze jest permanentnie wysokie, a to oznacza, że nawet w czasach kryzysu piekarnie muszą prosperować, zapewniając stałą pracę zatrudnionym osobom. To oznacza, że osoby, posiadające wykształcenie piekarza czy cukiernika zawsze znajdą zatrudnienie i jeśli dobrze wykonują swoje obowiązki, to nie muszą się martwić, że otrzymają niespodziewane wypowiedzenie.

Dostęp do tańszych wyrobów piekarniczych

To również jest ogromną zaletą tego zawodu. Piekarze często mogą liczyć na niższe ceny produktów z piekarni, co pozwala podreperować domowy budżet. Ponadto w dobrej piekarni piekarze często otrzymują bony albo darmowe wypieki przed ważniejszymi świętami, dzięki czemu mogą inaczej planować swoje wydatki.

Szansa na awans

Zaczynając pracę na stanowisku piekarza, można z powodzeniem awansować w przyszłości. W większych piekarniach, czy tak zwanych sieciówkach, można awansować na kierownika zmiany czy menadżera piekarni. To wiąże się nie tylko ze zmianą pracy, ale też wyższymi zarobkami.

Praca w piekarni nie należy do najłatwiejszych i warto to brać pod uwagę, obliczając czas, niezbędny do przejścia na emeryturę. Praca w piekarni posiada jeszcze inne wady. Do tych najczęściej wymienianych zalicza się:

Wady pracy w piekarni

Zmienny tryb pracy

Specyfika tej branży mocno rzutuje na sam tryb pracy piekarzy. Ogromnym minusem jest szczególnie praca w godzinach nocnych, ale również konieczność przychodzenia do pracy w dni wolne i świąteczne. W takich warunkach trudniej jest zaplanować urlop z rodziną, ale również i początki są trudne, ponieważ konieczne jest przestawienie się na pracę w godzinach nocnych czy w dni wolne.

Stosunkowo niskie zarobki

Oczywiście wszystko zależy od miejscowości, wielkości piekarni czy warunków, jakie proponuje sam pracodawca. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet mimo wysokich podwyżek w ostatnich latach, praca piekarza nadal nie jest jakoś szczególnie profitowana. Wysokość wynagrodzenia nie jest bowiem najczęściej adekwatna do wysiłku i zaangażowania, jakiego wymaga się od piekarzy.

Nadmierny stres

Wykonywanie zadań w piekarni, często powiązane jest z pracą na akord. Do tego piekarz ponosi odpowiedzialność za właściwe dobranie składników i musi skrupulatnie pilnować procesu pieczenia. To oznacza, że spoczywa na nim duża odpowiedzialność, co może powodować ogromny stres, ale także szybsze wypalenie zawodowe.

Plusy i minusy pracy w piekarni - podsumowanie

Praca w tym zawodzie wiąże się więc zarówno z plusami, jak i minusami. Trzeba mieć świadomość, że to ciężka praca fizyczna, połączona często z akordem i trybem zmiennym. Tego typu warunki mogą być niezwykle uciążliwe dla wielu osób. Z drugiej strony zawsze można się przekwalifikować albo poszukać piekarni, gdzie istnieje alternatywa wybrania jednej zmiany w pracy. Do minusów zalicza się też niższe zarobki, ale i tutaj warto zwrócić uwagę, że piekarze otrzymują zniżki na wyroby w piekarni, dzięki czemu mogą podreperować swój domowy budżet. Piekarze najczęściej mogą także liczyć na pracę w pobliżu miejsca zamieszkania. Piekarni nie brakuje nawet w małych miejscowościach, a zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie jest spore. To z kolei oznacza, że można oszczędzać na kosztach dojazdów. Taki zawód gwarantuje również pracę właściwie w każdym państwie. Można więc emigrować za lepszymi zarobkami, bo w tym zawodzie w wielu krajach pomijane są również bariery językowe.

Bibliografia / Netografia

  •  
praca w piekarni wady i zalety

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *