Szukaj

Wady i zalety pracy w pojedynkę

Dla osób, które niekoniecznie dobrze odnajdują się w większym zespole, praca w pojedynkę jest całkiem interesującą alternatywą. Dziś wiele osób może decydować o tym, czy pracować na zasadzie homeoffice czy integrować się z większym zespołem w biurze. Zawsze jednak trzeba wziąć pod uwagę, że praca w pojedynkę ma też wady i zalety. Jakie będą mieć decydujące znaczenie dla przyszłych zawodowych wyborów?

Praca w pojedynkę - zalety i wady

Nie można z góry przekreślać takiego rozwiązania jak praca w pojedynkę, ponieważ ta ma też swoje plusy. Najczęściej docenią je osoby, które nie przepadają za towarzystwem albo źle czują się w większej grupie. Do największych zalet pracy w pojedynkę można zaliczyć:

Zalety pracy w pojedynkę

Większa elastyczność

Praca w pojedynkę oznacza pełną niezależność. To tylko i wyłącznie od danej osoby zależy, w jakich godzinach wykona swoje zlecenie, a nawet w których dniach. Pracę można wykonać także w dowolnym miejscu, również na urlopie czy w kawiarni. Natomiast dzięki temu, że projekt od początku do końca realizowany jest w pełni przez jedną osobę, to nie ma opóźnień i przestojów, spowodowanych niewywiązywaniem się z obowiązków innych osób, współodpowiedzialnych za projekt.

Większa swoboda

Praca w pojedynkę pozwala urządzać biuro według własnych preferencji. Można słuchać ulubionej muzyki czy stacji radiowej, bez wchodzenia w konflikt z innymi pracownikami, ustawić ulubioną temperaturę czy poziom światła. To z kolei zapewnia wypracowanie takiej atmosfery, w której łatwo zadbać o lepszą koncentrację przy realizowaniu poszczególnych projektów.

Podejmowanie samodzielnych decyzji

Praca w pojedynkę zapewnia pełną swobodę w podejmowaniu decyzji zarówno jeśli chodzi o wybór zleceń, jak i wpisanie w grafik dowolnych terminów – pory obiadowej czy wizyty u dentysty. Osoba, która w pełni zarządza własnym czasem, sama też decyduje o tym jakie zlecenia przyjmuje i w jakich terminach może je zrealizować.

Należy rozpocząć od tego, że praca w pojedynkę ma swoje minusy. One mogą wynikać z osobistych predyspozycji, rodzaju zleceń czy samych umiejętności, ale najczęściej do tych najistotniejszych zalicza się:

Wady pracy w pojedynkę

Brak dyscypliny

Praca w samotności, bez towarzystwa współpracowników oznacza brak odgórnej kontroli i bieżącego weryfikowania wyników. Taka osoba musi więc sama wyznaczać sobie ramy czasowe i tempo pracy. Z kolei brak kontroli może skutkować popełnianiem większej ilości błędów, ponieważ trudno się skonsultować zarówno w kwestii pomysłów, jak i samego działania.

Brak towarzystwa współpracowników

To oczywiście dla introwertyków może być ogromną zaletą, ale ogólnie kontakty socjalne dobrze wpływają na ludzką psychikę. Kontakty w pracy zapobiegają także stanom depresyjnym i poprawiają samopoczucie. Praca w pojedynkę może więc działać destrukcyjnie i zniechęcać do szukania kontaktów także po pracy.

Konieczność samodzielnej realizacji wszystkich zleceń

Taki tryb pracy wyklucza współpracę z innymi osobami. Osoba pracująca w pojedynkę, jest sama sobie szefem, sekretarką, księgowym czy magazynierem. To oznacza, że w czasie choroby, czy sytuacjach losowych, nie ma zastępstwa, by zrealizować terminowo powierzone jej zlecenie.

Plusy i minusy pracy w pojedynkę - podsumowanie

Taka praca w pojedynkę nie jest dla każdego. Osoby, które mają problemy z samodyscypliną oraz lepiej odnajdują się w zespole, powinny zwrócić uwagę na te negatywne strony rozwiązania. Z kolei osoby, które mogą w pełni zrealizować cały projekt, lepiej się czują w zaciszu własnego domu, nie tęsknią za gwarem w biurze i bardzo dobrze się odnajdą w takich warunkach, będą bardzo zadowolone z takiego rozwiązania. Praca w pojedynkę może być także wdrażana przez określony czas, np. w okresie choroby, trudniejszej sytuacji rodzinnej czy chęci złapania oddechu po pracy w dużej korporacji. Kiedy jednak osoba odczuwa negatywne skutki takiego systemu, to powinna zmienić otoczenie, szukając jak najbardziej pracy w mniejszej czy większej grupie.

Bibliografia / Netografia

 • poradnikpracownika.pl, Praca w zespole – na czym powinna opierać się współpraca?, Data publikacji: 2022.08.03, Data odczytu: 2023.01.14
 • overtranslated.wordpress.com, Praca w zespole czy w pojedynkę?, Data publikacji: 2016.04.30, Data odczytu: 2023.01.14
praca w pojedynkę wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

 1. Naprawdę doceniam ten artykuł, Edyta! Wydaje się, że praca w pojedynkę ma swoje własne, unikalne uroki i jest dla mnie wręcz idealna. Jako indywidualista, czuję, że pracując sam mogę w pełni wyrazić swoją kreatywność i niezależność.

  Po pierwsze, pracując samodzielnie, mam pełną kontrolę nad swoim projektem od początku do końca. Nie muszę martwić się o kompromisy związane z wizją innych osób, co dla mnie jest nieocenione. Moje projekty to moje dzieło i mogę je kształtować zgodnie z moją wizją i wartościami.

  Po drugie, brak rozpraszania przez innych pracowników. W zespole różne osobowości, konflikty czy bieżące rozmowy kolegów mogą być dekoncentrujące. Pracując sam, tworzę swoje własne, spokojne środowisko, w którym mogę się w pełni skupić na swoich zadaniach.

  Po trzecie, pracując w pojedynkę, mogę lepiej zorganizować swój czas. Nie jestem związany ze stałymi godzinami pracy i mogę dostosować grafik do swojego rytmu życia. Jeśli jestem najbardziej produktywny o świcie, nikt nie każe mi czekać do 9:00, żeby zacząć pracę.

  I na koniec, nie ma dla mnie nic cenniejszego niż satysfakcja z własnej, samodzielnie wykonanej pracy. Widzieć efekty swojego trudu, wiedząc, że to ja jestem za nie w całości odpowiedzialny, to uczucie bezcenne.

  Jestem pewien, że praca w pojedynkę nie jest dla każdego, ale dla mnie to sposób na życie, który bardzo sobie cenię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *