Szukaj

Wady i zalety samodzielnego czyszczenia tapicerki meblowej

Każda tapicerka meblowa wymaga regularnego odświeżania i czyszczenia. Zalegający kurz, ale i powstające w użytkowaniu plamy, wymagają szybkich interwencji. Można działać bez pomocy specjalistów, ale trzeba jednak wiedzieć, że samodzielne czyszczenie tapicerki ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie warto je przenalizować przed podjęciem się prania, odkurzania czy sięgania po domowe sposoby czyszczenia sofy, foteli czy krzeseł.

Samodzielne czyszczenie tapicerki meblowej - zalety i wady

Tego typu prace porządkowe nie mają tylko samych negatywnych skutków. Samodzielne czyszczenie tapicerki meblowej ma również swoje zalety. Te, które przekonują do ich podjęcia to:

Zalety samodzielnego czyszczenia tapicerki meblowej

Niskie koszty czyszczenia

Pranie tapicerki meblowej można z powodzeniem powierzyć specjalistom. To jednak oznacza dodatkowe inwestycje, a przy czyszczeniu krzeseł, sofy i foteli wydatek może przekraczać nawet kilkaset złotych. Przy samodzielnym czyszczeniu jedynym wydatkiem jest zakup środków czyszczących.

Brak konieczności umawiania spotkania z fachowcem

Przy samodzielnym wykonywaniu prac, nie trzeba szukać kontaktu z fachowcem i umawiać spotkania. Nie trzeba się także liczyć z dłuższym pobytem obcych osób w domu i to w godzinach, w których najczęściej w terminarzu znajduje się sporo innych zadań czy obowiązków.

Estetyczny wygląd mebli

Zdecydowanie się na samodzielne i częstsze odświeżania tapczanu, foteli czy tapicerowanych krzeseł gwarantuje ich nienaganny wygląd każdego dnia. To zapewnia estetyczny design nie tylko samego mebla, ale też całego mieszkania czy biura. Szybkie reagowanie na plamy i zabrudzenia zapewnia też ich skuteczniejsze i zarazem szybsze usuwanie.

Jakie wady można wymienić przy samodzielnym czyszczeniu tapicerki meblowej? Z pewnością łatwo znaleźć ich co najmniej kilka, a te, które skutecznie odciągają od wykonywania tego typu pracy to:

Wady samodzielnego czyszczenia tapicerki meblowej

Konieczność poświęcenia dużej ilości czasu

Na tego typu prace domowe zdecydowanie trzeba poświęcić nawet kilka godzin. Wszystko oczywiście zależy od wielkości mebla i intensywności zabrudzeń, ale trzeba mieć świadomość, że czyszczenie tapicerki meblowej należy do tych bardziej żmudnych i czasochłonnych prac domowych.

Ryzyko zniszczenia materiału

Złe dopasowanie narzędzi czy detergentów i środków czyszczących może spowodować widoczne zmechacenia czy przetarcia materiału. Istnieje również ryzyko odbarwienia materiału w miejscu szorowania plamy. Dlatego istotne jest przeczytanie zaleceń producenta, jak czyścić welurową sofę w salonie albo tapicerowane krzesła w jadalni.

Brak widocznych efektów pracy

Podjęcie się samodzielnej pracy nie gwarantuje właściwych rezultatów, szczególnie w przypadku usuwania plam czy odświeżania jasnych kolorów. W wielu przypadkach nawet po kilkugodzinnym szorowaniu, plama jest jedynie rozmazana albo tylko trochę mniej widoczna. Mimo więc dużego wysiłku i nakładu pracy, konieczne jest wezwanie specjalistów.

Plusy i minusy samodzielnego czyszczenia tapicerki meblowej - podsumowanie

Samodzielne czyszczenie tapicerki meblowej zdecydowanie ma sens, szczególnie w kwestii odświeżania mebli czy błyskawicznego reagowania na powstałe zabrudzenia. Wiadomo bowiem, że zaschnięte plamy trudniej się usuwa nawet za pomocą profesjonalnego sprzętu i dobrych środków czyszczących. Warto jednak mieć na uwadze też ujemne strony takiego działania, czyli ryzyko zniszczenia mebla przy użyciu niewłaściwych środków czy narzędzi. Dlatego do czyszczenia plam warto wykorzystywać miękkie ściereczki z mikrofibry i obowiązkowo należy sprawdzić, czy materiał z którego wyprodukowana jest tapicerka, może być czyszczony domowymi środkami. W niektórych przypadkach soda oczyszczona, ocet czy sok z cytryny może odbarwiać, a nawet niszczyć delikatny materiał tapicerki.

Bibliografia / Netografia

samodzielne czyszczenie tapicerki meblowej wady i zalety

Polecane firmy

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Po przeczytaniu tego artykułu jestem coraz bardziej przekonany, że samodzielne czyszczenie narożnika czy tapicerki foteli to zły pomysł. Po pierwsze, jak wspomniano w artykule, jest to bardzo czasochłonne. W dzisiejszych czasach, gdy większość z nas żyje w ciągłym biegu, trudno znaleźć kilka wolnych godzin na taką czynność. To czas, który mógłbym spędzić z rodziną, na odpoczynku czy uprawianiu hobby.

    Po drugie, ryzyko zniszczenia materiału jest naprawdę duże. Nawet jeśli uważamy, że używamy odpowiednich środków, to zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Zmechacenia, przetarcia, odbarwienia – to tylko niektóre z potencjalnych problemów. A wtedy zamiast oszczędzać na niekorzystaniu z usług profesjonalistów, możemy skończyć na poważnych wydatkach związanych z naprawą czy nawet wymianą mebli.

    Poza tym, czyszczenie tapicerki to nie tylko kwestia estetyki, ale także higieny. Profesjonalne firmy mają odpowiedni sprzęt i środki, żeby pozbyć się nie tylko plam, ale i bakterii, roztoczy czy innych alergenów. Samodzielnie trudno osiągnąć taki efekt, co może być problemem szczególnie dla alergików i osób o wrażliwym zdrowiu.

    Dodatkowo, nie wspomniano w artykule o aspekcie ekologicznym – profesjonaliści mają dostęp do środków, które są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla środowiska. Działając na własną rękę, możemy nieświadomie używać preparatów, które są szkodliwe dla natury.

    Podsumowując, wolę powierzyć to zadanie specjalistom, którzy mają wiedzę, doświadczenie i odpowiednie narzędzia, żeby zrobić to szybko i skutecznie, a przy tym bezpiecznie dla samej tapicerki i dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *