Szukaj

Wady i zalety samodzielnego prania dywanów

Samodzielne pranie dywanów ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Jedni wolą oszczędzać czas, inni pieniądze. Można spierać się, kto ma rację, ale trzeba przyznać, że samodzielne pranie dywanów ma zarówno wady, jak i zalety. Które brać pod uwagę przed podjęciem się takiego działania?

Samodzielnie pranie dywanów - zalety i wady

Samodzielne czyszczenie dywanów ma swoje zalety. Do tych najbardziej przekonujących zaliczyć można:

Zalety samodzielnego prania dywanów

Niski koszt prania dywanu

Korzystając z domowych sposobów prania dywanu, takich jak kwasek cytrynowy, soda oczyszczona czy mąka ziemniaczana, inwestycja jest naprawdę znikoma. Oszczędności będą jednak również spore nawet przy użyciu profesjonalnych środków czyszczących. Trzeba jednak brać również pod uwagę skuteczność takich preparatów. Jeśli plama jest nadal widoczna, to inwestycja nawet bardzo niska, staje się zwyczajnie nieopłacalna.

Brak ryzyka zapłacenia za źle wykonaną usługę

Zdecydowanie się na usługi firmy piorącej też nie zawsze zapewnia właściwe rezultaty. Firmy, które nie posiadają właściwego doświadczenia, czy sprzętu, również nie zapewnią właściwej jakości usług, za które także trzeba będzie zapłacić. Może się więc okazać, że z portfela zniknie nawet kilkaset złotych, a na dywanie nadal będą widoczne plamy.

Większa elastyczność czasowa

Przy tak czasochłonnych usługach, wezwanie fachowców do domu może się okazać dość problematyczne. Trzeba być obecnym w domu, a do tego najczęściej niemożliwe jest korzystanie z pomieszczenia, gdzie znajduje się dywan bądź wykładzina. O wiele łatwiej jest więc samodzielnie podejść do tematu i czyścić w godzinach wieczornych, kiedy firmy sprzątające najczęściej nie zapewniają już swoich usług.

Przed rozpoczęciem tego rodzaju prac, należy mieć na uwadze, że samodzielne pranie dywanów ma swoje wady. Wśród tych najczęstszych wad samodzielnego czyszczenia dywanów zalicza się:

Wady samodzielnego prania dywanów

Duży nakład pracy

Na samodzielne wypranie dywanu trzeba poświęcić przynajmniej 2-3 godziny. I to tylko w przypadku odświeżenia koloru czy pozbycia się powierzchownych zanieczyszczeń. W przypadku trudniejszych i zaschniętych plam, czas pracy znacznie wydłuża się. Dlatego sporo osób woli zadzwonić do specjalistów, zwłaszcza jeśli w domu znajduje się kilka większych dywanów do wyprania.

Brak oczekiwanych efektów

Nawet renomowane środki, dedykowane do prania dywanów, nie zawsze radzą sobie z trudniejszymi plamami między innymi z tłuszczu, wina, czekolady, krwi czy owoców. Dlatego może się okazać, że po kilkugodzinnej, ciężkiej pracy, na dywanie nadal widoczna jest wielka plama z owoców, czekolady czy wina.

Zniszczenie dywanu

Minusem samodzielnego czyszczenia dywanów czy wykładzin dywanowych może być też uszkodzenie materiału. Między innymi zbyt intensywne namaczanie prowadzi do kurczenia się materiału czy zagrzybienia. Szkodliwe może być także zbyt intensywne szorowanie, a także zastosowanie mocnych detergentów, które odbarwiają kolory. Może więc okazać się, że po czyszczeniu dywan nadaje się już tylko do wyrzucenia.

Plusy i minusy samodzielnego prania dywanów - podsumowanie

Samodzielne czyszczenie dywanów ma więc zarówno sporo wad, jak i zalet. Dla osób, które wolą oszczędzać czas, lepszym wyborem będzie wezwanie fachowców, ale osoby, które szukają oszczędności w portfelu, z pewnością przekonane będą do wykonywania takich prac we własnym zakresie. Dywan można z powodzeniem wyprać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, by używać odpowiednich i bezpiecznych środków oraz narzędzi, by nie uszkodzić dywanu i skutecznie pozbyć się trudniejszych plam. Dywany zarówno te naturalne, jak i sztuczne nie lubią wody, dlatego istotne jest, by materiał namaczać z umiarem i zawsze zwrócić uwagę na dokładne wysuszenie dywanu, przed jego ponownym użyciem.

Bibliografia / Netografia

samodzielne pranie dywanów wady i zalety

Podziel się opinią!

Jedna odpowiedź

  1. Kiedyś zdecydowałem się na zakup specjalistycznej chemii do dywanów i podjąłem próbę samodzielnego wyczyszczenia mojego dywanu. Niestety, cała operacja skończyła się porażką. Nie doceniłem trudności związanych z odpowiednim dozowaniem środków czyszczących. Zbyt duża ilość preparatu sprawiła, że dywan stał się lepki i trudny do wysuszenia. Nie miałem też odpowiedniego sprzętu do ekstrakcji wody, co doprowadziło do długotrwałego suszenia dywanu i nieprzyjemnego zapachu wilgoci. Dodatkowo, nie zwróciłem uwagi na fakt, że niektóre środki czyszczące mogą reagować z barwnikami w dywanie, co w moim przypadku doprowadziło do częściowego odbarwienia materiału.

    Podsumowując, choć samodzielne pranie dywanów może wydawać się oszczędnością, warto zastanowić się dwa razy zanim podejmiemy się takiego zadania. Brak doświadczenia i odpowiedniego sprzętu może przynieść więcej szkód niż korzyści. Osobiście polecam skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i narzędziami do skutecznego i bezpiecznego czyszczenia dywanów. Na pewno też nie polecam swoich usług 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *