Szukaj

Wady i zalety grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to urządzenia mające na celu ogrzewanie pomieszczeń, które umieszczane są w podłodze, w specjalnych kanałach w pobliżu okien lub dużych przeszkleń. Dotychczas powszechnie stosowane w firmach i obiektach użyteczności publicznej, coraz częściej zaczynają gościć również w prywatnych domach i mieszkaniach. Sprawdźmy ich wady i zalety.

Grzejniki kanałowe - zalety i wady

Ogrzewanie kanałowe posiada wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

Zalety grzejników kanałowych

Brak grzejnika na ścianie

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na zamontowanie u siebie ogrzewania kanałowego jest brak obecności grzejnika na ścianie. Podobnie jak przy ogrzewaniu podłogowym, ogrzewanie kanałowe jest ukryte. Jedynym widocznym elementem instalacji są kratki wentylacyjne, które zresztą można dobrać do stylistyki aranżacji i wyglądu każdej podłogi. Brak grzejnika sprawia, że pomieszczenie nabiera bardziej eleganckiego wyglądu. To również duża oszczędność miejsca oraz ogromne poszerzenie możliwości aranżacyjnych wnętrza. Warto również zaznaczyć, że w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, ogrzewanie kanałowe nie ogranicza sposobów wykończenia podłogi. Grzejnik kanałowy doskonale współpracuje bowiem z każdym typem nawierzchni.

Równomierne rozprowadzanie ciepła

System ogrzewania kanałowego zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła we wnętrzu. Szczególnie modele z wentylatorami, zapewniają wysoką efektywność i korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo, fakt iż grzejniki kanałowe są montowane pod oknami sprawia, że szyby okien czy drzwi balkonowych są cały czas chronione przed osiadaniem wilgoci, dzięki czemu nie są zaparowane. Dodatkowo, grzejniki kanałowe chronią przed zimnym powietrzem z balkonów i tarasów, ale jednocześnie w ich pobliżu nie jest gorąco.

Łatwy dostęp do instalacji w razie awarii

W przypadku ewentualnej awarii dostęp do grzejnika kanałowego jest o wiele prostszy niż dostęp do np. instalacji ogrzewania podłogowego. Nie trzeba bowiem zdejmować podłogi i kuć posadzki, aby naprawić usterkę.

Ogrzewanie kanałowe posiada swoje wady, które mogą zniechęcić niektóre osoby do wybrania takiego rozwiązania w swoim domu czy mieszkaniu. Oto one

Wady grzejników kanałowych

Konieczność regularnego czyszczenia

Grzejniki kanałowe umiejscowione są w podłodze, w dodatku w pobliżu okien czy tarasów. Taka lokalizacja sprawia, że do urządzenia dostaje się kurz i inne zanieczyszczenia. Z tego powodu, konieczne jest regularne czyszczenie grzejników – kanałów oraz kratek. Absolutne minimum to jeden raz w roku (przed sezonem grzewczym), ale najlepiej robić to częściej. Oprócz tego, latem, kiedy nie korzystamy z grzejników, warto zakrywać kratkę specjalną osłonką. Pozwoli to zminimalizować ilość brudu dostającego się do środka.

Wysokie koszty montażu

Montaż grzejnika kanałowego jest droższy niż montaż tradycyjnego urządzenia. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż na rynku jest niewielu fachowców specjalizujących się w montażu ogrzewania kanałowego.

Możliwy hałas

Aby zwiększyć efektywność pracy całego systemu ogrzewania kanałowego, w grzejnikach montuje się dodatkowe wentylatory. Niestety, w niektórych urządzeniach, wentylatory te są dość głośne. Dla osób wrażliwych na dźwięki może to być uciążliwe i powinny one wybierać modele bez wbudowanych wentylatorów lub takie, które pracują bezgłośnie.

Konieczność wczesnego zaplanowania instalacji

Instalacja ogrzewania kanałowego powinna być przewidziana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Co prawda, grzejnik kanałowy może być też montowany w istniejących już budynkach, ale jest to dość skomplikowane i wymaga wielu przeróbek, a w dodatku nie wszędzie będzie to możliwe do wykonania.

Brak możliwości zastawienia grzejnika

Pewną niedogodnością jest również to, że grzejnika kanałowego nie można niczym zastawiać ani przykrywać. W praktyce oznacza to, że do samego okna pod którym jest grzejnik nie można np. dosunąć kanapy czy położyć dywanu, gdyż uniemożliwiałoby to prawidłową pracę urządzenia.

Plusy i minusy grzejników kanałowych - podsumowanie

Ogrzewanie kanałowe jak każdy system grzewczy ma swoje wady i zalety. Z pewnością jest to doskonały wybór dla wszystkich tych osób, które cenią sobie dużą niezależność i swobodę w aranżacji wnętrz i jest to dla nich istotna sprawa. Decydując się na montaż grzejnika kanałowego należy przeanalizować zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu, aby odpowiednio dobrać moc i wielkość urządzenia, a także to, czy będzie posiadało wentylator czy też nie. Warto również podkreślić, że ogrzewanie kanałowe często jest porównywane z ogrzewaniem podłogowym. Jest to naturalna kolej rzeczy, gdyż oba te systemy łączy to, że przy ich stosowaniu nie ma konieczności montażu grzejnika na ścianie, a cała instalacja grzewcza jest niewidoczna lub niemal niewidoczna.

Które rozwiązanie jest lepsze? I jedno i drugie ma swoje plusy i minusy, i to co będzie bardziej istotne zależy od osobistych preferencji przyszłego użytkownika. Przykładowo – w przeciwieństwie do ogrzewania kanałowego, ogrzewanie podłogowe jest zupełnie niewidoczne, jednak uniemożliwia położenie włochatych dywanów i niektórych rodzajów podłóg w pomieszczeniu. Oprócz tego, ogrzewanie kanałowe wymaga regularnego czyszczenia, a ogrzewanie podłogowe nie, jednak w przypadku awarii, aby dostać się do instalacji ogrzewania podłogowego trzeba zrobić sporą rewolucję w pomieszczeniu. Niektóre osoby decydują się na połączenie tych dwóch rodzajów ogrzewania i zastosowania w części pomieszczeń ogrzewania kanałowego, a w części ogrzewania podłogowego i takie rozwiązanie w większości przypadków całkiem dobrze się sprawdza.

Bibliografia / Netografia

  • extradom.pl, Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych, Data publikacji: 2021.09.20, Data aktualizacji: 2021.09.20, Data odczytu: 2024.01.26
plusy i minusy grzejników kanałowych

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *