Wiercenie w betonie techniką diamentową - zalety i wady
Wiercenie w betonie techniką diamentową ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Co sprawia, że metoda ta jest bardziej korzystna niż wiercenie z zastosowaniem zwykłych wierteł (udarowych)?
Zalety wiercenia w betonie techniką diamentową
Możliwość wykonania precyzyjnych otworów
Wiercenie w betonie techniką diamentową stosuje się zwłaszcza w sytuacjach, w których wymagane jest zachowanie dużej dokładności wymiarowo-kształtowej. W przypadku wiercenia udarowego otwory często mają stożkowaty kształt i nierówne krawędzie, natomiast przy technice diamentowej można wykonać bardzo dokładne otwory również w betonie zbrojonym.
Krótki czas wykonania pracy
Diament to najtwardszy minerał według 10-stopniowej skali Mohsa, dzięki czemu wiertła diamentowe są bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie. Za ich pomocą można w krótkim czasie wykonać otwory w najtwardszych materiałach budowlanych. Dodatkowo przy zastosowaniu specjalnego systemu chłodzenia (wiertło jest chłodzone wodą lub olejem) operator nie musi robić częstych przerw na schłodzenie narzędzia, co również skraca czas wykonania zadania.
Estetyczny efekt końcowy
Otwory wykonane techniką diamentową mają gładkie krawędzie, dzięki czemu nie wymagają dodatkowej obróbki. Z tego względu metoda ta sprawdza się w wykończonych lokalach i wszędzie tam, gdzie należy unikać poszarpanych krawędzi (np. przewierty pod instalacje).
Możliwe wiercenie na sucho i na mokro
Wiercenie betonu techniką diamentową może odbywać się na mokro lub na sucho, przy czym obie metody mają swoje zalety. Wiercenie na sucho nie wymaga dostępu do wody, a przy tym jest wygodne i czystsze (wiertnice często umożliwiają podłączenie odkurzacza do zasysania pyłu). Poza tym wiercenie na sucho sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować chłodzenia cieczą, np. ze względu na bliskość instalacji elektrycznej lub wykończenie lokalu. Z kolei wiercenie na mokro umożliwia ciągłą pracę przy maksymalnym obciążeniu, co skraca czas wykonania otworu. Ponadto stałe chłodzenie chroni wiertło przed przegrzaniem i wydłuża jego żywotność.
Możliwe wiercenie bezpyłowe
Przy zastosowaniu wiercenia na mokro operatorzy nie są narażeni na wdychanie szkodliwego pyłu krzemionkowego, który zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, w tym nieuleczalnej krzemicy. Ciecz zbiera kurz i pył, dzięki czemu drobiny nie rozprzestrzeniają się w powietrzu. W rezultacie pył nie osadza się w zakamarkach, co ułatwia sprzątanie po zakończonej pracy.
Brak wibracji
Za pomocą techniki diamentowej można również wyeliminować problem wibracji, który występuje przy wierceniu z udarem. Dzięki temu operator narzędzia nie jest narażony na szkodliwe działanie drgań mechanicznych, które powodują m.in. bóle kończyn oraz zaburzenia czucia palców i dłoni. Ze względu na brak wibracji technika diamentowa stosowana jest wszędzie tam, gdzie drgania są niepożądane ze względu na możliwość uszkodzenia czy zawalenia konstrukcji (np. wykonywanie otworów w ścianach nośnych).
Redukcja hałasu
Wiercenie betonu techniką diamentową przebiega ciszej niż wiercenie udarowe, co przekłada się na większy komfort pracowników oraz innych osób znajdujących się w pobliżu wykonywanych prac. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy wiercenie odbywa się w użytkowanych budynkach (np. bloki mieszkalne, biurowce).
Wszechstronne zastosowanie
Technika diamentowa pozwala na wykonywanie bardzo dużych otworów, których średnica może przekraczać nawet 13 metrów. Narzędzi diamentowych można użyć również do wykonania głębokich otworów o głębokości przekraczającej 6 metrów. Otwory mogą być wykonywane w pionie, poziomie i pod kątem, więc metodę tę można zastosować również przy ograniczonej ilości wolnego miejsca.
Wiercenie w betonie techniką diamentową można zastosować przy takich pracach jak:
- rozprowadzenie instalacji (otwory przelotowe pod kable elektryczne, kanały wentylacyjne, rury kanalizacyjne);
- wykonanie badania jakości betonu (odwierty rdzeniowe);
- mocowanie kotew i prętów zbrojeniowych;
- rozbiórki mostów i wiaduktów.
Opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej
Narzędzie diamentowe są droższe od udarowych, jednak dzięki dużej wytrzymałości mogą posłużyć przez dłuższy czas (pod warunkiem, że będą odpowiednio dobrane do właściwości materiału i metody pracy). Ponadto dzięki narzędziom diamentowym można skrócić czas wykonania otworu, co zapewnia większą wydajność pracy. W rezultacie firma może wykonać więcej zleceń i zapewnić swoim klientom krótkie terminy realizacji.
Wiercenie w betonie techniką diamentową jest rozwiązaniem bliskim ideału, jednak nie wszędzie znajdzie zastosowanie. Dlaczego?
Wady wiercenia w betonie techniką diamentową
Wysoki koszt
Wiercenie w betonie techniką diamentową wiąże się z wyższymi kosztami niż wiercenie udarowe. Wiertnice diamentowe są droższe niż wiertarki i młoty udarowe podobnie jak wiertła diamentowe (najczęściej wiertła koronowe) kosztują więcej niż wiertła udarowe pokryte węglikiem wolframu. Dla przykładu wiertło udarowe 10×200 mm można kupić już za 15-25 zł, natomiast wiertło z segmentami diamentowymi kosztuje ok. 80 zł. Z uwagi na wyższy koszt z techniki diamentowej korzystają głównie profesjonaliści, tj. firmy budowlane oraz firmy, które specjalizują się w obróbce materiałów trudnoobrabialnych, w tym betonu i żelbetu.
Wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia
Wiercenie techniką diamentową wymaga specjalistycznego sprzętu i pewnego doświadczenia. Operator narzędzia musi wiedzieć, jakie narzędzie i wiertło będzie odpowiednie do rodzaju materiału (beton lekki, beton zwykłe, beton ciężki, żelbet) oraz metody pracy (na sucho lub na mokro). Przy wierceniu na sucho operator powinien zastosować mniejszy nacisk i wiercić wolniej, a także robić krótkie przerwy w celu schłodzenia narzędzia. W razie trudności z przewiertem należy wykorzystać funkcję mikroudaru, która jest dostępna w niektórych wiertnicach przystosowanych do pracy na sucho.
Plusy i minusy wiercenia w betonie techniką diamentową - podsumowanie
Wiercenie w betonie techniką diamentową wiąże się z wyższymi kosztami niż wiercenie udarowe, jednak metoda ta zapewnia znacznie większe możliwości. Operator wiertnicy diamentowej jest w stanie wykonać bardzo precyzyjne otwory (pod względem kształtu i wymiarów) o gładkich ścianach i krawędziach. Wiertła diamentowe są w stanie przewiercać najtwardsze materiały, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić czas np. przy wykonywaniu otworów w betonie zbrojonym. Wiertnica może pracować na sucho lub na mokro, przy czym druga metoda ogranicza emisję pyłu i skraca czas wykonania zadania. Prace związane z wierceniem w betonie najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która dysponuje specjalistycznym sprzętem i przeszkolonymi pracownikami.
Bibliografia / Netografia
- diamtrade.pl, Wiertła koronowe diamentowe na sucho i wiercenie na sucho w betonie i betonie zbrojonym, https://diamtrade.pl/wiertla-koronowe-na-sucho-i-wiercenie-na-sucho/, Data publikacji: 2023.08.29, Data odczytu: 2024.10.10
- diamtrade.pl, Korony diamentowe do wiercenia w betonie – betonie zbrojonym. Regeneracja koron diamentowych, https://diamtrade.pl/korony-diamentowe-do-wiercenia-w-betonie-betonie-zbrojonym/, Data publikacji: 2023.10.01 Data odczytu: 2024.10.10
- eblia.pl, Wiertło diamentowe do metalu, betonu, gresu i szkła, https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/wiertlo-diamentowe-metalu-betonu-gresu-szkla/, Data publikacji: 2021.03.04, Data odczytu: 2024.10.10
- dwbeta.pl, Wiercenie w betonie techniką diamentową, https://www.dwbeta.pl/wiercenie-w-betonie, Data odczytu: 2024.10.10