Szukaj

Wady i zalety wynajmowania mieszkania

Wynajmowanie mieszkania to temat dość kontrowersyjny. Niektórzy są fanami takiego rozwiązania, a dla niektórych jest to opcja nie do przyjęcia. Zobaczmy, jakie są wady i zalety życia w wynajmowanym lokalu.

Wynajmowanie mieszkania - zalety i wady

Wynajmowanie mieszkania ma sporo zalety. Należą do nich:

Zalety wynajmowania mieszkania

Duży wybór lokali

W dużych miastach jest bardzo dużo dostępnych mieszkań na wynajem. W mniejszych miejscowościach zresztą, sytuacja też nie wygląda tragicznie. Dzięki temu, bez problemu można znaleźć lokal dopasowany do naszych potrzeb – o określonej wielkości czy wyglądzie, w wybranej przez nas lokalizacji czy w ustalonej cenie. Oprócz tego, wśród zalet wynajmu mieszkania należy też wymienić większą dostępność – tzn. fakt, iż mieszkanie, w przeciwieństwie do zakupu nieruchomości, można wynająć bardzo szybko i nie trzeba przy tym dysponować dużym wkładem własnym ani opłacać wszystkich spraw związanych z dopełnieniem prawnych formalności.

Duża swoboda co do miejsca zamieszkania

Kolejnym atutem wynajmowania mieszkania jest fakt, iż można żyć w niemal dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Powodów, dla których zachodzi potrzeba zmiany mieszkania jest bardzo dużo i mogą być one związane zarówno z życiem osobistym, jak i zawodowym. Posiadając mieszkanie na własność ciężko jest coś zmienić – sprzedać lokal i się przeprowadzić. Żyjąc na wynajmie nie ma tego problemu. Możemy przebierać w ofertach nieruchomości i łatwo się przeprowadzać, w zależności od obecnych potrzeb. Daje to szansę na poznanie zalet i wad mieszkania w różnych lokalizacjach oraz życia w różnych typach nieruchomości. Wiedza ta, może zaś przydać się w przyszłości, kiedy będziemy już nabywać własny dom czy mieszkanie.

Mniejsza odpowiedzialność za mieszkanie

Kolejną zaletą wynajmu jest mniejsza odpowiedzialność za nieruchomość. O ile usterki czy zniszczenia nie wystąpią z winy lokatora, to za ich naprawę odpowiada właściciel mieszkania. Pokrywa on koszty i zapewnia fachowców. To bardzo wygodne, gdyż w przypadku posiadania własnego mieszkania, wszystkie te obowiązki spadają na nas.

Niepewność związana z życiem w wynajmowanym mieszkaniu jest dla niektórych osób nie do zniesienia. Oprócz niej, do wad wynajmowania lokalu najczęściej zalicza się:

Wady wynajmowania mieszkania

Brak poczucia stabilizacji

Wadą, o której nie można nie wspomnieć jest mniejsze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Osoba wynajmująca nam lokal może wypowiedzieć nam najem z dnia na dzień. Oczywiście, w większości przypadków, w umowie, mamy określony okres czasu na znalezienie sobie nowego lokum, ale wynosi on zazwyczaj miesiąc lub dwa. Jeśli nie znajdziemy w tym czasie nowego mieszkania, nikogo nie będzie obchodziło, że nie mamy się gdzie podziać. Dodatkowo, niektóre osoby mieszkając w wynajmowanym lokum, przez świadomość, że nie jest ono ich, nigdy nie będą czuły się w nim komfortowo i jak w prawdziwym „swoim miejscu na ziemi”.

Mały wpływ na wygląd nieruchomości i ciągła kontrola

Dla niektórych osób, dużym problemem jest to, że nie mają one dużego wpływu na wygląd wynajmowanego mieszkania lub domu. Nie mogą przykładowo zburzyć czy postawić ścianek, a wszelkie większe zmiany, które chcą dokonać w lokalu, wymagają wcześniejszego zapytania o zgodę właściciela. W przypadku wynajmu, nie mamy możliwości takiej ingerencji w nieruchomość jak w przypadku własności. Może to być kłopotliwe dla wszystkich tych, którzy cenią sobie indywidualny styl otoczenia, w którym na co dzień funkcjonują. Oprócz tego, niektórzy wynajmujący są bardzo upierdliwi i składają niezapowiedziane wizyty kontrolne, podczas których oglądają każdy kąt mieszkania i sprawdzają, czy wszystko jest w porządku. Taka kontrola i ograniczona prywatność w wynajmowanym lokalu, sprawia, że trudno czuć się jak u siebie.

Brak budowania własnego majątku

Posiadając mieszkanie czy dom na kredyt pieniądze, które wydajemy na spłacanie rat sprawiają, że coraz bardziej zbliżamy się do momentu uzyskania pełni własności nieruchomości. Tymczasem, płacąc czynsz oraz odstępne, pieniądze te „przepadają”. Nie budują one naszego majątku, ale wzbogacają właściciela mieszkania. Niektórzy ludzie twierdzą, że skoro kogoś stać na comiesięczną zapłatę za najem to równie dobrze stać by go było na spłatę raty kredytu. Swoje zdanie argumentują tym, że po 30 latach wynajmowania mieszkania niczego nie mamy, a po spłacie kredytu hipotecznego mamy zaś akt własności mieszkania.

Plusy i minusy wynajmowania mieszkania - podsumowanie

Na wynajem mieszkania decydują się zazwyczaj osoby młode, które jeszcze studiują lub są dopiero na początku swojej kariery zawodowej. Są to ludzie, których jeszcze nie stać na zakup własnego lokum lub nie wiedzą, w jakim miejscu chcą osiąść na stałe. W Polsce przyjęło się, że po kilku latach wynajmowania mieszkania, należy w końcu kupić własne lokum lub wybudować dom. Zazwyczaj, wiąże się to jednak z koniecznością zaciągnięcia wysokiego kredytu na wiele lat. Za granicą sytuacja wygląda nieco inaczej – wiele osób wynajmuje domy czy mieszkania przez całe swoje życie, nigdy nie kupując nieruchomości na własność. Która metoda jest lepsza?

Ciężko powiedzieć, tym bardziej, że wynajmowanie mieszkania posiada zarówno wady, jak i zalety. Bez wątpienia jednak, posiadanie własnych czterech kątów daje poczucie bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze, że na starość możemy nie mieć sił do pracy oraz wystarczającej liczby pieniędzy, aby stać nas było na opłatę czynszu. Posiadając własną nieruchomość, możemy być pewni, że nikt nas z niej nie wyrzuci. W związku z tym, wynajmowanie lokalu może być korzystnym rozwiązaniem, ale tylko przez jakiś czas. Kiedy mamy już stabilną sytuację zawodową, wiemy gdzie chcemy mieszkać i planujemy założenie rodziny, to warto zdecydować się na zakup własnych czterech kątów, a pieniądze, które dotychczas przeznaczaliśmy na opłatę czynszu przeznaczyć na opłatę raty kredytu.

Bibliografia / Netografia

  • marta-kulawik.pl, Wynajem mieszkania – zalety i wady, http://www.marta-kulawik.pl/wynajem-mieszkania-zalety-i-wady.html, Data publikacji: 2022.02.02, Data odczytu: 2023.06.24
plusy i minusy wynajmowania mieszkania

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *