Szukaj

Wady i zalety zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Szukając dla siebie odpowiedniego mieszkania, musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Jedna z najbardziej podstawowych dotyczy tego, czy chcemy nabyć lokal mieszkalny na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Każde z tych rozwiązań ma swoje słabe i mocne strony, a ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od możliwości finansowych i potrzeb nabywcy. Jak podjąć tę decyzję świadomie? Przede wszystkim warto gruntownie poznać obie opcje.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym - wady i zalety

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym wiąże się z wieloma zaletami. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

Zalety zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Dowolność aranżacji i wykończenia

Wielu kupców działających na rynku nieruchomości nie wyobraża sobie zakupu innego mieszkania niż nowe. Zachęca ich do tego fakt, że mają do czynienia z lokalem, który mogą zaaranżować dokładnie według swoich potrzeb i upodobań. To spory plus. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, dostajemy klucze do lokalu w stanie deweloperskim. Wykończeniem zajmujemy się sami lub przy wsparciu ekipy budowlanej, a to oznacza, że możemy je niemal dowolnie zaaranżować. Ponieważ mamy do czynienia z nowa zabudową, jesteśmy jej pierwszymi właścicielami, a co za tym idzie, zarówno budynek, jak i wszystkie sprzęty są nieużywane.

Niższy czynsz

Budynki powstające w ramach nowych inwestycji nie potrzebują dużych nakładów na fundusz remontowy. Klatki, części wspólne i wszystkie instalacje w budynku są w dobrym stanie. Nowa zabudowa to także często wyższa jakość energetyczna, a co za tym idzie, niższe rachunki za ogrzewanie. Utrzymanie mieszkania kupionego na rynku pierwotnym jest często tańsze niż lokalu z drugiej ręki. Dlaczego? Ponieważ zarządzaniem nowych osiedli zwykle zajmują się wspólnoty. Ich koszty administracyjne są niższe niż dużych spółdzielni mieszkaniowych. W praktyce oznacza to, że czynsz i inne opłaty w perspektywie rocznej są niższe niż w starszych budynkach.

Infrastruktura na osiedlu

Wiele osób wybiera nową zabudowę ze względu na infrastrukturę na osiedlu. Spora część nowych inwestycji zapewnia mieszkańcom swobodny dostęp do dobrze utrzymanych terenów zielonych. Ich atutem bywa też przestrzeń do integracji sąsiedzkiej czy nowoczesne, urządzone w przemyślany sposób miejsca wspólne w obrębie bloków. Na terenie nowych inwestycji mieszkaniowych łatwiej o wygodne miejsce do parkowania, które często kupuje się razem z mieszkaniem. Jest to spory atut, szczególnie w czasach niedoboru przestrzeni postojowych w obrębie miasta i dzielnic mieszkalnych.

Lokalizacja

Sporym atutem nowych inwestycji mieszkaniowych jest ich lokalizacja. Tego typu zabudowa wielorodzinna powstaje najczęściej na obrzeżach miast lub w ich zacisznych dzielnicach z dala od centrum. Jest to więc wymarzone rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieszkać z dala od zgiełku miasta. Nowe inwestycje najczęściej mają zapewnioną infrastrukturę komunikacyjną i dojazd z domu do centrum nie stanowi dla mieszkańców problemu. W obrębie nowych osiedli powstają sklepy i centra handlowe, dzięki czemu mieszka się tam naprawdę wygodnie. Oczywiście tego typu atutów nie warto brać za pewnik i zawsze należy sprawdzić zarówno lokalizację, jak i infrastrukturę wybranej przez nas inwestycji.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego nie jest jednak pozbawiony wad. Do głównych z nich należy zaliczyć:

Wady zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Niepewność inwestycji

Kupowanie mieszkania od dewelopera to nie zawsze łatwy proces. Gdy wybieramy lokum z drugiej ręki, procedura bywa prostsza, a do mieszkania możemy się zwykle wprowadzić od zaraz. W przypadku nowych inwestycji termin ich realizacji bywa niepewny, nierzadko kupcom przychodzi długo czekać na odbiór kluczy. Prócz tego jako jeden z plusów inwestycji w nowe mieszkanie wymieniana jest odpowiedzialność dewelopera za usterki odkryte w nim po zakończeniu budowy. W praktyce jednak współpraca z deweloperem na tym polu może okazać się bardzo trudna. Zdarza się, że wykonawcy działający w imieniu firm deweloperskich zwlekają z naprawami lub zrzucają odpowiedzialność za niedociągnięcia na właściciela nowego lokum.

Wyższa cena

Statystyki pokazują, że nieruchomości z rynku pierwotnego są droższe niż te z drugiej ręki. Różnice w cenie wynikają z rosnących kosztów budowy czy nowoczesnych materiałów, jakich używa się obecnie przy tworzeniu nowej zabudowy wielorodzinnej. Oczywiście wiele zależy między innymi od lokalizacji czy metrażu mieszkania, jednak nowe lokale są droższe od tych używanych nawet o kilka procent. Wysokie ceny za metr nie zawsze oznaczają też większy komfort życia. Wiele inwestycji deweloperskich zapewnia mieszkańcom wygodę w codziennym funkcjonowaniu na osiedlu, jednak nie jest to regułą.

Konieczność wykończenia mieszkania

Choć nowe mieszkanie możemy zaaranżować według swoich potrzeb i gustu, etap jego wykończenia jest kosztowny i wymaga sporo czasu. Tylko wybrane oferty deweloperskie zapewniają kupcom możliwość wprowadzenia się do nowego mieszkania w standardzie „pod klucz”. Najczęściej muszą oni wykończyć i wyposażyć lokal, co zwiększa koszty całej inwestycji. W przypadku mieszkań z drugiej ręki mamy do czynienia z lokalami wykończonymi, a często także umeblowanymi, co pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas.

Odległość od centrum miasta

Część osób, które zdecydowały się na nowe mieszkanie, narzeka na niewystarczającą infrastrukturę osiedlową czy brak terenów zielonych w obrębie dzielnicy. Co dla jednych jest plusem, dla innych będzie wadą. Nowe osiedla są często oddalone od centrum, a dojazd do ważnych punktów w mieście może zająć sporo czasu.

Plusy i minusy zakupu mieszkania na rynku pierwotnym - podsumowanie

Ostateczny wybór nieruchomości mieszkalnej powinien zależeć od możliwości finansowych i potrzeb kupca. Jeśli zależy nam na niskich kosztach utrzymania mieszkania i chcemy mieszkać z dala od centrum, nowy lokal może być dla nas idealnym wyborem. Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym sprawdzi się też w przypadku osób, które mają czas i dodatkowe środki na prace wykończeniowe. Jeśli zawsze marzyliśmy o mieszkaniu, w którym mieszkamy jako pierwsi, powinniśmy je wybierać właśnie z rynku pierwotnego.

Lokum z drugiej ręki będzie doskonałą opcją dla osób, które chcą szybko wprowadzić się do nowego mieszkania. Rynek wtórny pozwala na przeprowadzenie transakcji kupna w szybszym czasie, a dostępne lokale nie wymagają prac wykończeniowych. To rozwiązanie sprawdzi się też w przypadku kupców dysponujących ograniczonym budżetem. Na rynku wtórnym częściej zdarzają się okazje cenowe obejmujące na przykład nieruchomości mieszkalne do remontu, których cena za metr jest niższa niż średnie stawki w danym regionie.

Bibliografia / Netografia

  • nieruchomosci-online.pl, Kupno domu w stanie deweloperskim – Wady i zalety, https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/kupno-domu-w-stanie-deweloperskim-wady-i-zalety-21478.html, Data publikacji: 2022.11.14, Data odczytu: 2025.03.27
  • nbp.pl, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w w IV kwartale 2024 r., https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/10/Informacja-o-cenach-mieszkan-w-II-2024.pdf, Data odczytu: 2025.03.27
  • pb.edu.pl, Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w ujęciu prawnym, ekonomicznym, ekologicznym i finansowym, https://pb.edu.pl/oficyna-wydawnicza/wp-content/uploads/sites/4/2024/06/Rynek-nieruchomosci-mieszkaniowych-w-Polsce.pdf, Data publikacji: 2024.06.07, Data odczytu: 2025.03.27
plusy i minusy zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *